Ochrona czarnych porzeczek – zalecenia na okres pozbiorczy

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 05 sierpnia 2016 09:01

Ochrona czarnych porzeczek – zalecenia na okres pozbiorczy fot. shutterstock.com

Pozbiorcza ochrona czarnej porzeczki ogranicza występowanie szkodników i chorób na kolejny sezon. Na wielu plantacjach zabiegi zostały zaprzestane z uwagi na niską opłacalność produkcji. Brak ochrony spowoduje wzrost nasilenia patogenów, co będzie skutkowało złą kondycją krzewów i ograniczeniem plonowania w przyszłym roku.

Osłabione po owocowaniu pędy czarnej porzeczki narażone są na presję ze strony szkodników, w tym (w upalne i suche lata) przędziorka chmielowca. Populacja tego szkodnika jest ograniczana już wiosną, po kwitnieniu i w razie konieczności zabiegi zwalczające są kontynuowane przez dalszy okres.

Do zwalczania przędziorka po zbiorze owoców dostępny jest preparat Envidor 240 SC (spirodiklofen; 0,4 l/ha). Warto stosować również środki wspomagające ochronę, takie jak SilTac EC, Emulpar 940 EC, lub Afik. Podczas wykonywanego oprysku należy pamiętać o dokładnym pokryciu dolnej powierzchni liści, aby skutecznie zwalczyć szkodnika.

Uszkodzone po zbiorze krzewy zasiedlane są pryszczarka porzeczkowca pędowego, dlatego w celu dobrego owocowania w kolejnym sezonie wskazane jest wykonanie oprysku zarejestrowanym preparatem Calypso 480 SC (tiachlopryd; dawka 0,2 l/ha). Środek ten ogranicza również występowanie przeziernika porzeczkowca.

Na skutek żerowania gąsienic pryszczarka porzeczkowca pędowego i przeziernika porzeczkowca wzrasta ryzyko zamierania pędów czarnej porzeczki. Zasiedlone pędy łatwo wyłamują się podczas zbioru mechanicznego. Po zbiorze owoców i wycięciu starych pędów owoconośnych można zastosować preparat Switch 62,5 WG (dawka 0,8-1 kg/ha).

Na wielu plantacjach problem jest opadzina liści. Duże nasilenie tej choroby prowadzi do przedwczesnej defoliacji krzewów. Do ochrony dostępne są preparaty – Dithane NeoTec 75 WG (mankozeb; 2 kg/ha) oraz Zato 50 WG (trifloksystrobina; 0,2 l/ha), które dodatkowo ograniczają występowanie białej plamistość liści porzeczki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM