Ochrona borówki wysokiej przed szarą pleśnią

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2016 10:26

Ochrona borówki wysokiej przed szarą pleśnią fot. shutterstock.com

Corocznie plantatorzy borówki wysokiej zmagają się z ochroną upraw przed szarą pleśnią.  W obecnym sezonie notowane jest większe zagrożenie grzybem Botrytis cinerea niż w poprzednim roku. Często zebrane borówki ulegają zgniliźnie w obiektach przechowalniczych lub w obrocie handlowym.

Szara pleśń to najczęściej występująca choroba na plantacjach borówki wysokiej. W przypadku zaprzestania odpowiedniej ochrony obserwowane jest liczne gnicie owoców, co w znacznym stopniu rzutuje na wielkość plonowania. Porażeniu krzewów sprzyjają warunki z opadami deszczu podczas kwitnienia i zbioru jagód.

Objawy szarej pleśni na zawiązkach owoców uwidaczniają się w postaci nekrotycznych, a w późniejszym okresie brunatnych plam. Zainfekowane owoce ulegają gniciu na krzewach, a także niekiedy po zbiorze w chłodniach. Przy silnym porażeniu następuje tzw. gnicie gniazdowe – owoce pokryte są szarym nalotem i zakażają sąsiednie borówki.

Aby ograniczyć straty należy przestrzegać zasad agrotechnicznych, czyli do nasadzeń przeznaczać odmiany o niższej podatności na szarą pleśń (np. 'Liberty', 'Duke', 'Aurora', 'Nelson', 'Toro', 'Bluegold'). Ponadto warto stosować prawidłowy rozstaw roślin, a także nawadnianie kropelkowe zamiast deszczowania. Wskazane jest również usuwanie z plantacji porażonych owoców.

W trakcie dorastania owoców z chwilą pojawienia się pierwszych objawów można zastosować preparat Switch 62,5 WG (cyprodynil i fludioksonil; 0,8-1 kg/ha) do momentu zbiorów zachowując 7 dniowy okres karencji. Rejestracja tego środka obejmuje również ochronę borówki przed antraknozą i zamieraniem pędów borówki.

Do ochrony upraw przydatny jest preparat Signum 33 WG (mieszanina piraklostrobiny i boskalidu; dawka 1,5 kg/ha), który według zaleceń należy stosować do 2 tygodni po kwitnieniu roślin. Rejestrację przeciwko tej chorobie posiada również Rovral Aquaflo 500 SC (iprodion). Na rynku dostępny jest środek biologiczny Polyversum WP (P. oligandrum).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM