Ochrona borówki wysokiej od samego początku musi być dobrze przemyślanawww.sadyogrody.pl - 10 czerwca 2019 14:18


Odbiorcy oczekują owoców borówki najwyższej jakości, bez śladów uszkodzeń, równomiernie wybarwionych, posortowanych i zabezpieczonych na czas transportu. Aby sprostać wymaganiom konsumentów i z sukcesem eksportować borówki na rynki zagraniczne należy zadbać o ich jakość już na starcie.

- Ochrona borówki wysokiej powinna być intensywna, aby uzyskać owoce zdrowe, o wydłużonym okresie trwałości pozbiorczej, pozwalającym realizować dostawy na odległe rynki. Z drugiej, ilość substancji aktywnych pozostałych w owocach w czasie zbioru powinna być niższa niż wymagania określone przez dany kraj bądź sieć handlową (NDP). Dlatego też ochrona borówki wysokiej powinna być dobrze przemyślana, w dużym stopniu zaplanowana przed rozpoczęciem zabiegów w danym sezonie i prowadzona tak, aby pozostałości poszczególnych substancji aktywnych po zbiorze były poniżej NDP – mówi Krzysztof Krupa z firmy Syngenta.

A zatem w programie ochrony borówki należy uwzględnić bardzo wielu aspektów: presję patogenów i szkodników na podstawie przebiegu pogody i zagrożeń z roku ubiegłego, rotację preparatów ze szczególnym uwzględnieniem grup chemicznych. Przy wykonywaniu zabiegów chemicznych ważne jest przestrzeganie karencji, liczby zabiegów oraz terminów stosowania preparatów.

Niezbędnym elementem prawidłowej ochrony jest lustracja plantacji. Plantator we właściwym terminie rozpoznaje zagrożenia oraz reaguje poprzez stosowanie odpowiednich środków. Zaniechanie ochrony w przypadku roślin wieloletnich, do których należy borówka wysoka, może powodować ekspansję patogenów czy szkodników i skutkować nie tylko obniżeniem wielkości i jakości plonu w danym roku, ale także może wpływać na zdrowotność roślin w kolejnych sezonach.

Uprawom borówki wysokiej zagrażają choroby grzybowe – szara pleśń, antraknoza oraz choroby powodujące zamieranie pędów.

Do zwalczania tych chorób firma Syngenta poleca fungicyd Switch 62,5 WG zawierający cyprodynil i fludioksonil. Preparat wykazuje bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze (przed infekcją grzybową), jak i interwencyjne (polegające na hamowaniu wzrostu grzybni, gdy doszło już do infekcji). Można go stosować według potrzeb przez niemal cały okres wegetacji aż do 7 dni przed zbiorem.

Stosowanie preparatu Switch 62,5 WG w ochronie borówki wysokiej nawet na krótko przed zbiorem (z zachowaniem okresu karencji) powoduje, że zawartość pozostałości jego substancji czynnych w owocach jest znacząco poniżej najwyższych dopuszczalnych poziomów i tym samym bezpieczna dla eksporterów i konsumentów.