O odmianach z grupy 'Gala' w praktyce cz. I

Autor: www.sadyogrody.pl 10 grudnia 2016 15:10

O odmianach z grupy 'Gala' w praktyce cz. I Jarosław Kuklewski, doradca sadowniczy z FruitAkademii/ fot. sadyogrody.pl

W ostatnich latach, na skutek problemów z eksportem jabłek, nasilił się popyt na owoce jednokolorowe z grupy ‘Red Delicious’, ale również ‘Gali’. Popularność tej odmiany wzrosła po pojawieniu się na rynku mutacji o lepiej wybarwiających się owocach – mówił Jarosław Kuklewski, doradca sadowniczy z FruitAkademii, podczas 9. Konferencji Odmianowej w Kielcach.

Jak mówił Jarosław Kuklewski, najbardziej stabilne są sporty ‘Gali’ o owocach w pełni wybarwionych. - Mniej trwałe są te z wąskimi prążkami (do 1 cm szerokości), natomiast najbardziej podatne na rewersje są odmiany, które mają szerokie prążki (powyżej 3 cm). Dlatego też materiał wyjściowy, z którego pobierane są zrazy powinien być poddawany stałej kontroli – zaznaczył prelegent.

- W przypadku odmian niestabilnych mamy do czynienia z rewersją, czyli przywróceniem pierwotnego fenotypu, utraconego w wyniku wcześniejszej mutacji. Rewersja mutacji może być wynikiem mutacji wtórnej, która zachodzi w tym samym miejscu genu i prowadzi do odzyskania pierwotnej struktury genu – dodał.

Popularność odmiany ‘Gala’ wzrosła po pojawieniu się lepiej wybarwiających się sportów. Odmiany mocno się wybarwiające mają charakterystyczną cechę powstawania srebrzystego nalotu na powierzchni skórki. Większość z uprawianych sportów ‘Gali’ ma zbliżone właściwości co do wielkości owoców. Z uwagi na ekonomiczny aspekt handlowy istotny jest udział w plonie jabłek o średnicy 70-85 mm (najlepiej powyżej 75 mm). Mutanty tej odmiany dojrzewają w większości w podobnym czasie.

Jak przypomniał Jarosław Kuklewski, odmiana ‘Gala’ trafiła do Polski pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Po przeprowadzeniu doświadczeń odmianowo-porównanwczych, została jednak negatywnie oceniona, ze względu na drobne owoce i małą atrakcyjność rynkową. Mimo trudności grupa ‘Gala' jest perspektywiczna i wciąż znajduje się czołówce odmian światowych (po ‘Red Delicious’ i ‘Golden Delicious’).

‘Schniga’ (‘Gala Schnitzer’) jest jedną z pierwszych na polskim rynku paskowaną mutacją ‘Gali’. Zasadniczym jej mankamentem jest niestabilność (w zależności od pochodzenia materiału). Mutacją tej odmiany jest stabilniejsza – ‘Gala Schniga SchniCo’ o ciemno czerwonym intensywnym rumieńcu (rozmytym do lekko paskowanego). Owoce ‘Gali Schniga SchniCo Red’ niemalże w całości pokryte są intensywnym, ciemnoczerwonym rumieńcem. Odmianę tą wyróżnia duża stabilność.

‘Natali Gala’ również uważana jest za stabilną. Owoce tej mutacji pokryte są czerwonym rumieńcem o wyraźnych prążkach. Kolejny polskim akcentem wśród odmian z tej grupy jest ‘Zuzi Gala’ o pełnym paskowano-marmurkowym rumieńcu.

- Popularne mutacje różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem rumieńca, jego intensywnością, kolorem czy obecnością prążków. Dużym problemem w uprawie ‘Gali’ jest wielkość owoców, bez odpowiednio przeprowadzonego przerzedzania kwiatów i zawiązków nie uda się wyprodukować owoców dobrej jakości – mówił prelegent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM