O konsekwencjach wycofania substancji czynnych dyskutowano na Narodowym

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 24 listopada 2016 14:10

O konsekwencjach wycofania substancji czynnych dyskutowano na Narodowym Prof. dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu; fot. PTWP

UE planuje wycofanie 54 substancji czynnych, a cięcia dotkną preparaty herbicydowe, insektycydowe i fungicydowe. Na konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” temat wywołał poruszenie i gorącą dyskusję.

Oprócz braku zapraw nasiennych zwalczających szkodniki Unia Europejska nosi się z zamiarem wycofania prawie połowy insektycydów z grupy pyretroidów i związków fosforoorganicznych. Mogą być również usunięte fungicydy, głównie z grupy triazoli, ponadto skreślone mają być herbicydy długodziałające.

Te informacje przekazane przez profesora dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu spowodowały, że na sali wśród zgromadzonych wręcz zawrzało.

Profesor tłumaczył, że już dotychczas obowiązujący zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku spowodował ewidentny wzrost populacji szkodników. Dla potwierdzenie przytoczył badania prowadzone przez IOR na kilku polach obejmujące kilka tysięcy roślin w Zakładach Doświadczalnych w Dłoni i Złotnikach w woj. wielkopolskim.

W ZD Dłoń zaobserwowano 3-krotnie więcej szkodników, prawie wszystkie rośliny mają galasy na skutek żerowania chowacza galasówka, korzenie zaatakowane są przez śmietkę kapuścianą, występuje też duża liczebność mszyc. W ZD w Złotnikach zniszczenia przez śmietkę kapuścianą obejmują praktycznie 100 proc. roślin, natomiast mniej jest mszyc.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM