Nowy zakres rejestracji insektycydu o uprawy małoobszarowe

Autor: www.sadyogrody.pl 25 sierpnia 2016 15:49

Nowy zakres rejestracji insektycydu o uprawy małoobszarowe fot. shutterstock.com

Firma Bayer rozszerzyła rejestrację insektycydu Decis Mega 50 EW o uprawy małoobszarowe. Preparat ten można stosować do ochrony jabłoni, śliw, wiśni, czereśni, porzeczki czarnej i kolorowej, borówki wysokiej, aronii, maliny, jeżyny i truskawki.

Insektycyd Decis Mega 50 EW zawiera substancję aktywną deltametrynę (związek z grupy pyretroidów) i przeznaczony jest do zwalczania szkodników gryzących i kłująco-ssących w roślinach sadowniczych, warzywnych, rolniczych i ozdobnych. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe (na roślinie działa powierzchniowo).

W uprawach maliny i jeżyny preparat ten dozwolony jest do zwalczania mszyc, Drosophila suzukii, przeziernika malinowca i pryszczarka namalinka łodygowego. Rośliny należy opryskiwać po wystąpieniu szkodnika, od fazy kwitnienia do końca fazy zaawansowanego dojrzewania owoców.

W porzeczce czarnej i kolorowej oraz borówce insektycyd można stosować po zaobserwowaniu szkodnika (zwójki różóweczki, mszyc) - od fazy, gdy pierwszy liść jest rozwinięty do końca kwitnienia. Nowa etykieta obejmuje takie same zalecenia w przypadku mszyc na aronii, zaś dla omacnicy jarzębianki zabieg należy wykonać wiosną, gdy szkodnik żeruje w kwiatostanach wyjadając pąki kwiatowe (do końca kwitnienia).

Na plantacjach truskawki oprysk należy przeprowadzić po zaobserwowaniu szkodnika (mszyce, D. suzukii, zwójka różóweczka, zmienniki, w okresie od końca fazy rozwoju pędów rozłogowych do początku dojrzewania owoców. Okres karencji tego preparatu dla upraw truskawki wynosi 3 dni.

Rejestracja insektycydu w zastosowaniach małoobszarowych dla wiśni i czereśni obejmuje zwalczanie mszyc (po wystąpieniu ich kolonii, do momentu, gdy owoce są dojrzałe do konsumpcji). W ochronie przeciwko nasionnicy trześniówce i Drosophila suzukii zabieg należy przeprowadzać w 3-4 dni po odłowach szkodnika w pułapki feromonowe lub lepowe, gdy owoc osiąga 60-90 proc. typowej wielkości.

W sadach śliwowych preparat ten dostępny jest przeciwko Drosophila suzukii (w 3-4 dni po odłowach w pułapki feromonowe lub lepowe, od fazy wzrostu zawiązków owocowych do końca fazy, gdy owoce są dojrzałe do konsumpcji), a także do zwalczania owocnicy żółtorogiej i i jasnej. Według zaleceń oprysk należy przeprowadzić po odłowach szkodnika w pułapki lepowe, w końcowej fazie opadania płatków kwiatowych.

Dla gatunków sadowniczych (oprócz truskawki) okres karencji tego preparatu to 7 dni. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,25 l/ha. W sezonie wegetacyjnym można wykonać 2 zabiegi zwalczające, w odstępie co najmniej 14 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM