Nowy środek do ochrony jabłek i gruszek przed chorobami przechowalniczymi

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 września 2015 10:24

Nowy środek do ochrony jabłek i gruszek przed chorobami przechowalniczymi Kamil Jeziorek, specjalista z firmy Syngenta/ fot. A.Gwara

- Preparat Geoxe jest narzędziem do walki z chorobami przechowalniczymi. Stosujemy go w późniejszym okresie wzrostu owoców ale walka z chorobami grzybowymi trwa od początku sezonu, a nawet po zbiorze. Trzeba dbać o jabłka aby zapewnić im dobre warunki wzrostu a później przechowywania – mówił Kamil Jeziorek z firmy Syngenta podczas spotkania w Lewiczynie.

Firma Syngenta ma do zaoferowania nowy produkt do walki z chorobami przechowalniczymi jabłek i gruszek – Geoxe. - Walka z chorobami i szkodnikami często jest nierówna, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Ten rok doskonale pokazuje jak bardzo może skomplikować sytuację w sadzie niesprzyjająca aura. Dobrze jest mieć narzędzia do walki z wrogami. Głównym problemem jest to, że nie ma odmian odpornych na choroby więc trzeba zrobić wszystko, żeby jak najlepiej zabezpieczyć owoce i jak najbezpieczniej wyprawić je w świat. Geoxe ma kilka cech, które stawiają go jako produkt specjalistyczny i dobry do ochrony jabłek i gruszek – dodał.

Postawą w początkowej fazie jest ochrona owoców, która trwa od początku sezonu. Dalej jest to optymalny termin zbioru, który jest często bagatelizowany przez co można zaobserwować duże ubytki i straty. Bardzo duże znaczenie ma świadomość tego, co wkładamy do chłodni i jeśli chcemy przechowywać owoce przez 10-12 miesięcy to sukcesywnie trzeba sprawdzać ich jędrność. W tym roku z powodu suszy i trudnościami drzew z pobieraniem wapnia może być problem ze spadkiem jędrności – apelował Jeziorek.

Jak mówił specjalista firmy Syngenta, w składzie preparatu Geoxe jest substancja czynna - fludioksonil, która zapobiega gniciu owoców. - Jest to jedyna substancją aktywna z grypy fenylopiroli, zarejestrowaną do ochrony jabłoni i gruszy, a zatem wykazuje dobre działanie antyodpornościowe. To produkt który wykazuje bardzo niski poziom pozostałości 5-25 proc. MRL. Karencja środka wynosi 3 dni – dodał.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM