Nowy regulator do stosowania w uprawie jabłoni i gruszy od Arysta

Autor: www.sadyogrody.pl 11 października 2017 08:10

Nowy regulator do stosowania w uprawie jabłoni i gruszy od Arysta fot. shutterstock.com

Firma Arysta LifeScience uzyskała zezwolenie MRiRW nr R-180/2017 dla regulatora wzrostu i rozwoju roślin – Promalin. Preparat można stosować w uprawach jabłoni i gruszy.

Promalin jest regulatorem wzrostu i rozwoju roślin przeznaczonym do stosowania w uprawie jabłoni i gruszy, w celu poprawy wielkości i wyglśdu owoców. Zawiera gibereliny GA4+7 – substancję z grupy laktonów oraz 6-benzyloadeninę z grupy puryn.

Środek zapobiega ordzawieniu się owoców poprzez zwiększenie elastyczności skórki owoców, co zapobiega jej deformacji podczas niekorzystnych warunków. Preparat zastosowany na gruszy w czasie niekorzystnych warunków pogodowych podczas kwitnienia lub na rośliny uszkodzone przez przymrozki, wpływa na zwiększenie zawiązywania owoców poprzez promowanie partenokarpicznego rozwoju owoców.

W uprawie jabłoni pierwszy zabieg należy wykonać w okresie pomiędzy pełnią kwitnienia a końcem opadania płatków i kontynuować w odstępach co 7-12 dni, do fazy początku opadania owoców (BBCH 65-73). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania 0,25-0,75 l/ha. W sezonie wegetacyjnym można wykonać 4 zabiegi tym preparatem.

W celu poprawy zawiązania owoców gruszy, pierwszy zabieg należy wykonać na początku kwitnienia (BBCH 61-63), zaś drugi od fazy pełni kwitnienia do opadania płatków (BBCH 65-67, z zachowaniem min. 2 dni odstępu pomiędzy zabiegami. W przypadku wystąpienia uszkodzeń po przymrozku, który wystąpił w czasie kwitnienia (od fazy białego pąka do fazy opadania płatków), środek należy zastosować w ciągu 24 godzin. Zaleca się powtórzenie zabiegu po wystąpieniu następnych przymrozków. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,25 -0,375 l/ha. W sezonie wegetacyjnym można wykonać 2 zabiegi opryskiwania tym preparatem. 

Firma informuje, że środek może być wprowadzany do obrotu w opakowaniach 0,5 l i 5 l.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM