Nowy herbicyd w uprawach jabłoni, śliw i winorośli

Autor: www.sadyogrody.pl 05 października 2016 11:06

Nowy herbicyd w uprawach jabłoni, śliw i winorośli W sadach jabłoniowych herbicyd ten można stosować na chwasty w stadium 4-6 liści/ fot. sadyogrody.pl

Na rynku dostępny jest nowy nieselektywny herbicyd o działaniu kontaktowym - Beloukha 680 EC, przeznaczony do stosowania w uprawach jabłoni, śliw i winorośli. Preparat ten może być wykorzystywany do desykacji naci ziemniaka przed zbiorem.

Beloukha 680 EC jako substancję czynną zawiera kwas nonanowy (związek z grupy kwasów karboksylowych) – 680 g/l (71,7 proc.). Herbicyd ten dostępny jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej.

Chwasty wrażliwe na działanie tego preparatu to chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, mniszek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity, komosa biała, przetacznik perski, jasnota purpurowa, jasnota różowa, zaś średnio wrażliwe - starzec zwyczajny.

W sadach jabłoniowych herbicyd można stosować na chwasty w stadium 4-6 liści, lub w postaci rozety do 4 cm (wysokość nie więcej niż 10 cm). Według zaleceń, zabieg należy wykonać od momentu pojawienia się pąków kwiatowych jabłoni do momentu osiągnięcia przez owoce ok. 70 proc. typowej wielkości.

Preparat ten należy stosować podczas słonecznej i bezdeszczowej pogody, w zalecanej dawce 16 l/ha. W ciągu sezonu można wykonać dwa zabiegi w odstępie 30 dni. W winnicach herbicyd można aplikować od fazy pojawienia się kwiatostanów winorośli do początku dojrzewania jagód.

W uprawach jabłoni i śliw herbicyd przeznaczony jest również do zwalczania odrostów korzeniowych mających długość nie więcej niż 15 cm. Oprysk należy wykonać do momentu osiągnięcia przez owoce 70 proc. typowej wielkości. Zalecana i jednocześnie maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 12 l/ha. Według zaleceń preparat można zastosować nie więcej niż dwa razy w sezonie. 

Na plantacji ziemniaka środek ten wykorzystywany jest do niszczenia (desykacji) naci przed zbiorem. Zabieg należy wykonać po 24-48 godzinach od mechanicznego niszczenia naci. Słoneczna i bezdeszczowa pogoda przyspiesza działanie środka. Zalecana/maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 16 l/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM