Nowy fungicyd do ochrony jabłoni przed mączniakiem

Autor: www.sadyogrody.pl / pr 02 kwietnia 2015 08:51

Nowy fungicyd do ochrony jabłoni przed mączniakiem fot. za sumiagro.pl

Mączniak jest jedną z najgroźniejszych chorób jabłoni. Dlatego warto już od wczesnej wiosny zadbać o zdrowie drzew, a tym samym o wysoki, dobrej jakości plon.

Sprawcą mączniaka jabłoni jest grzyb Podosphaera leucotricha, który zimuje w postaci grzybni, zarówno na pąkach liściowych, jak i kwiatowych, pomiędzy łuskami i zawiązkami. Spadki temperatury poniżej −25°C niszczą zakażone pąki wraz z grzybnią. Jednak ciepła jesień, a także łagodna zima sprzyjają nasileniu tej choroby.

Objawy tej choroby widoczne są zarówno na liściach, jak i pędach, które pokryte są białym, mączystym nalotem grzybni i zarodników konidialnych. Liście zamierają i przedwcześnie opadają. Silnie porażone pąki i wierzchołki pędów zamierają, a gdy porażenie pąków jest mniejsze, rozwijające się z nich kwiaty są niedorozwinięte i często sterylne, co prowadzi do ich zamierania. Z kolei na zainfekowanych owocach charakterystycznym objawem jest rdzawa skórka, pokryta delikatną zlewającą się w skupienia siatką.

Firma Sumi Agro wprowadza na rynek fungicyd Kendo 50 EW. Na skuteczność preparatu wpływa nowa substancja aktywna, a także odmienny sposób działania – niezależnie od temperatury w porównaniu do preparatów triazolowych. Substancją aktywną tego środka jest cyflufenamid, który zwalcza patogen niezależnie od jego stadium rozwojowego. Działanie substancji aktywnej utrzymuje się w roślinie nawet do 6 tygodni. Działanie translaminarne i gazowe zarówno zwalcza patogen, jak i zabezpiecza przed rozwojem nowych infekcji, a działanie systemiczne zabezpiecza nowe przyrosty rośliny uprawnej.

W uprawie jabłoni preparat ten można stosować zapobiegawczo i interwencyjnie, z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby. Zalecana dawka jednorazowego zastosowania wynosi 0,4– 0,5 l/ha, zaś maksymalna – 0,5 l/ha. Wyższą z zalecanych dawek należy zastosować w przypadku dużego nasilenia choroby. Preparat ten można stosować 2 razy w sezonie, w odstępie co najmniej 7−14 dni.

Wśród innych roślin sadowniczych preparat ten znalazł zastosowanie także w zwalczaniu mączniaka w uprawie gruszy i winorośli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM