Nowość w ochronie upraw ogrodniczych przed chorobami grzybowymi

Autor: www.sadyogrody.pl 07 września 2015 10:50

Nowość w ochronie upraw ogrodniczych przed chorobami grzybowymi Preparat ten można stosować m.in. w ochronie upraw polowych oberżyny przeciw szarej pleśni i alternariozie/ fot. shutterstock.com

Firma Bayer CropScience uzyskała zezwolenie dla nowego fungicydu - Serenade ASO. Preparat ten jest przeznaczony do stosowania w uprawie truskawki, marchwi, sałaty, pomidora, papryki oraz oberżyny (bakłażana) przeciwko chorobom grzybowym. Jest to pierwszy biologiczny środek ochrony roślin w ofercie firmy Bayer CropScience.

Serenade ASO jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym o działaniu kontaktowym, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Produkt ten jest oferowany w wygodnej płynnej formulacji, nie ma specjalnych wymogów dotyczących warunków transportu i przechowywania.

Bacillus subtilis QST 713 jest bakterią występującą naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne poprzez zakłócenie rozwoju grzybni w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny.

Preparat ten wykazuje działanie w zwalczaniu szarej pleśni i alternariozy w wyżej wymienionych uprawach ogrodniczych. Przydatny jest w integrowanych programach ochrony, spełnia wymogi rolnictwa ekologicznego. Fungicyd Serenade ASO sprzedawany jest w wielu krajach Europy Zachodniej, zaś w Polsce będzie dostępny u partnerów handlowych Bayer CropScience w sezonie 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM