Nowe rozwiązanie w ochronie śliw i wiśni przed moniliozą

Autor: www.sadyogrody.pl 31 stycznia 2017 12:14

Nowe rozwiązanie w ochronie śliw i wiśni przed moniliozą fot. shutterstock.com

Firma Nufarm rozszerzyła zakres stosowania preparatu Prolectus 50 WG o możliwości zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych w śliwach i wiśniach. Fungicyd ten dozwolony jest również do ochrony warzyw pod osłonami przed szarą pleśnią.

O poszerzeniu rejestracji fungicydu poinformował Sławomir Doniec z firmy Nufarm, podczas tegorocznego spotkania sadowniczego w Sandomierzu. - Monilinia laxa, która bardzo często występuje na wiśniach, stanowi jeden z najważniejszych problemów w okresie kwitnieniowym, a później w okresie zbiorczym w uprawie tego gatunku, jak również Monilinia fructigena – powiedział.

Prolectus 50 WG jako substancję czynną zawiera fenpyrazaminę – związek z grupy pirazoli. Preparat zaleca się stosować zapobiegawczo i interwencyjnie w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych i warzywnych.

Nowe zastosowanie fungicydu dotyczy ochrony śliw i wiśni przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Środek należy aplikować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby od początku do końca fazy kwitnienia (BBCH 61-69). Rekomendowana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,8 kg/ha. Natomiast w momencie wystąpienia objawów choroby zwiększona do 1,2 kg/ha.

W późniejszym okresie, środek można stosować od fazy BBCH 75 (owoce osiągnęły 50 proc. typowej dla gatunku wielkości) do fazy BBCH 87 (owoce dojrzałe do zbioru), najpóźniej 1 dzień przed zbiorem. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 3 zabiegi, pamiętając o zachowaniu odstępu co najmniej 7 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM