Nowe rozwiązanie w ochronie jabłoni, grusz i winorośli przed chwastami

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 24 marca 2016 14:23

Nowe rozwiązanie w ochronie jabłoni, grusz i winorośli przed chwastami Nowy herbicyd w uprawach jabłoni, gruszy i w winnicach/ fot. shutterstock.com

Firma Belchim Crop Protection wprowadza herbicyd Chikara Duo do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w uprawie jabłoni, gruszy oraz winorośli.

Chikara Duo jest nieselektywnym herbicydem o działaniu układowym. Zawiera dwie substancje czynne - flazasulfuron (substancja z grupy pochodnych sulfonylomocznika) i glifosat (grupa pochodnych aminofosfonianów). Pobierany jest zarówno przez korzenie jak i liście, dlatego powinien być stosowany w okresie intensywnego wzrostu chwastów.

Produkt ten cechuje nie tylko działanie powschodowe, ale także długotrwałe
działanie następcze. Flazasulfuron powoduje zamieranie chwastów podczas kiełkowania lub bezpośrednio po wschodach.

Do ważniejszych chwastów zwalczanych przez zabieg przedwschodowy należą trawy - chwastnica jednostronna i inne prosowate (włośnica sina, palusznik krwawy), wiechlina roczna (średnio wrażliwa), kostrzewy, stokłosy, mietlice, a także chwasty dwuliścienne, takie jak bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, pokrzywy, przymiotno kanadyjskie, rdest ptasi (śr. wrażliwy), rzodkiew świrzepa, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa; mniszek pospolity, wierzbownica gruczołowata.

Do chwastów zwalczanych powschodowo należą wyżej wymienione gatunki, oraz perz właściwy, bylica pospolita, ostrożeń polny (średnio wrażliwy z tendencją do odrastania po zabiegu).

Produkt ten jest przeznaczony do jednorazowego zastosowania w przynajmniej 3-letnich sadach jabłoniowych i gruszowych oraz winnicach (w pasach pod koronami drzew i krzewów). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 3,0 kg/ha pasów herbicydowych, co w zależności od rozstawy drzew oznacza 1 – 1,5 kg/ha sadu.

Według dr hab. Jerzego Liska, (prof. IO) najlepszy termin opryskiwania to koniec kwietnia – maj, na chwasty wysokości 10-20 cm. Po jesiennym zabiegu glifosatem (listopad)  stosować pod koniec maja w następnym sezonie. Należy unikać stosowania tego preparatu w momencie, gdy gleba jest silnie pokryta chwastami. W takim przypadku produkt nie dociera do gleby i ograniczone jest działanie następcze w glebie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM