Nowe regulatory wzrostu od Arysta dostępne na rynku

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 28 kwietnia 2017 15:38

Nowe regulatory wzrostu od Arysta dostępne na rynku fot. shutterstock.com

- Regulatory wzrostu Regulex 10 SG i MaxCel już od kliku lat z powodzeniem są stosowane w wielu krajach liczących się na rynku owoców. Od bieżącego roku dostępne są także dla polskich sadowników - informuje Arysta LifeScience.

Regulex 10 SG rejestrację uzyskał w maju ubiegłego roku, jednak w związku z tym, że jej termin zbiegł się z terminem stosowania, produkt dostępny jest w sprzedaży dopiero od tego roku. Stosuje się go do ograniczania ordzawień skórki owoców, utrzymania jakości jabłek, a także poprawy zawiązywania owoców gruszy. Jako jedyny na polskim na rynku produkt zawierający gibereliny GA 4+7 występuje w wygodnej w stosowaniu formulacji SG.

W sadach jabłoniowych zabieg przeprowadza się maksymalnie 4-krotnie w 7-12 dniowych odstępach. Pierwszy zabieg należy wykonać między pełnią kwitnienia, gdy przynajmniej 50 proc. kwiatów jest otwartych (BBCH 65), a końcem kwitnienia (BBCH 69). Jako, że na skuteczność środka ma wpływ przebieg pogody, producent zaleca, by przy niskich temperaturach i opadach zabieg wykonać w pełni kwitnienia, zaś podczas korzystnej pogody w fazie opadania płatków kwiatowych.

W przypadku grusz preparat można zastosować maksymalnie raz w ciągu sezonu wegetacyjnego, od fazy białego pąka, gdy płatki kwiatów wydłużają się, a działki kielicha są lekko otwarte, do fazy zasychania płatków, gdy większość kwiatów opada (BBCH-57-67).

Preparat MaxCel ma również w tym roku swoją premierę (rejestrację uzyskał 9 marca br.), a na półki sklepowe trafił na początku kwietnia. Środek zawiera 20 g/l 6-BA (6-benzyloadenina), która jest cytokininą występującą naturalnie w roślinach. To bezpieczna dla środowiska substancja, która pozwala przeprowadzać skuteczne i łagodne przerzedzanie, a dodatkowo korzystnie wpływa na jakość owoców oraz kwitnienie drzew. 6-benzyloadenina pobudza wczesne podziały komórkowe i wzrost owoców, nawet jeśli przerzedzenie jest minimalne.

Produkt poprawia następcze kwitnienie drzew, redukując przemienność owocowania. Siła efektu przerzedzania oraz wpływ na wielkość owoców zależą od zastosowanej dawki (zależnie od podatności odmian na przerzedzanie i siły wzrostu drzew stosujemy 5 -7,5 l/ha). Preparat nie powoduje nadmiernego przerzedzenia w przypadku słabego owocowania. MaxCel może być mieszany z innymi środkami do przerzedzania, na przykład z kwasem naftylo-1-octowym (NAA) - informuje Arysta LifeScience.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM