Nowe patogeny borówki wysokiej w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 20 lutego 2015 07:08

Nowe patogeny borówki wysokiej w Polsce Valdensinia heterodoxa fot. de.wikipedia.org

Borówka amerykańska, zwana też borówką wysoką (Vaccinium corymbosum), staje się coraz bardziej popularną uprawą w naszym kraju, dlatego choroby borówki stają się coraz poważniejszym problemem.

Valdensinia heterodoxa oraz Phytophthora cinnamomi to patogeny, które powodują choroby borówki wysokiej i którym poświęca się coraz więcej uwagi. Patogeny te mogą mieć w przyszłości duże znaczenie, ponieważ nie wiadomo jeszcze jak bardzo są ekspansywne i jak je zwalczać. Dodatkowym problemem w ochronie borówki jest ograniczona ilość środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania przy zwalczaniu zmian chorobowych na borówce.

W 2014 roku na 2-letniej plantacji borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum) stwierdzono objawy zahamowania wzrostu, a następnie stopniowego zamierania roślin poprzedzone przejaśnieniem liści na pojedynczych pędach, ich żółknięciem lub czerwienieniem oraz zgnilizną podstawy, rozszerzającą się ku górze. Większość analizowanych roślin miała zbrązowiałe, łatwo rozpadające się korzenie.

W celu stwierdzenia przyczyny choroby pobrano fragmenty porażonych tkanek podstawy pędu. Zarówno w roślinie jak i próbach podłoża spod zaatakowanej borówki stwierdzono występowanie grzyba Phytophthora cinnamomi. Wtedy właśnie po raz pierwszy odnotowano występowanie tego patogenu w Polsce. Naukowcy w dalszym ciągu prowadzą badania nad tym gatunkiem w celu określenia jego patogeniczności i ewentualnych metod zwalczania.

Valdensinia heterodoxa, jest sprawcą plamistości liści borówki wysokiej, która obserwowana jest w Polsce od 2011 roku. Grzyb ten jest polifagiem, występującym na wielu gatunkach roślin zielnych, drzew i krzewów zarówno ozdobnych, jak i owocowych. Najczęściej poraża rośliny z rodziny wrzosowatych, do której należy borówka wysoka oraz borówka czarna. Potogen objawia się na liściach w postaci okrągłych lub eliptycznych, nekrotycznych, ciemnobrązowych, koncentrycznie strefowanych plam z ciemnopurpurową obwódką. W przypadku tego patogenu także w dalszym ciągu prowadzone są badania w celu określenia jego szkodliwości i zwalczania.

Niniejsze doniesienia stanowią jedne z pierwszych informacji o występowaniu i szkodliwości wyżej wymienionych patogenów na borówce wysokiej w Polsce, a problem ten został poruszony podczas 55. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM