Nowe organizmy szkodliwe zagrożą polskiemu eksportowi?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 lutego 2016 15:49

Nowe organizmy szkodliwe zagrożą polskiemu eksportowi? Tadeusz Kłos, były Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa/ fot. P.Waniorek Żelazna Studio

- Na terenie naszego kraju w 2015 roku stwierdzono obecność nowych organizmów szkodliwych, a mianowicie tarcznika niszczyciela, owocówki południóweczki i Drosophila suzukii. Zagrożenia te mogą spowodować duże straty w uprawach sadowniczych – mówił Tadeusz Kłos, były Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podczas 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych.

- W Polsce po raz pierwszy stwierdzono obecność owocówki południóweczki (Grapholita molesta) w sadach jabłoniowych na terenie województwa mazowieckiego (pow. lipski i grójecki). Larwy tego szkodnika uszkadzają pąki i pędy młodych drzew oraz owoce. Owocówka południóweczka rozprzestrzenia się wraz z zasiedlonymi owocami lub roślinami przeznaczonymi do sadzenia, a także na ich opakowaniach – powiedział Tadeusz Kłos.

- Tarcznik nisczyciel (Quadraspidiotus perniciosus) występował w naszym kraju w latach 1948-1949 w województwie małopolskim (pow. wadowicki). Ponownie jego obecność stwierdzono w ubiegłym roku w dwóch sadach jabłoniowych na terenie województwa lubelskiego (pow. opolski). Owady atakują głównie części zdrewniałe, ale przy liczniejszych pojawach również liście i owoce – zaznaczył.

Poinformował, że w 2015 roku obecność Drosophili suzukii stwierdzono w ośmiu województwach takich jak dolnośląskie, lubuskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, świętokrzyskie i wielkopolskie na malinie, borówce, czereśni i truskawce. - Pierwsze wykrycie potwierdzono w 2014 roku przez Instytut Ogrodnictwa w województwie wielkopolskim (pow. wrzesiński) – dodał.

- Wyżej wymienione organizmy szkodliwe na terenie UE nie są organizmami kwarantannowymi, poza tarnikiem niszczycielem, który podlega regulacjom. Niemniej jednak szkodniki te są bardzo istotne z punktu widzenia kierunków eksportu, bowiem owocówka południóweczka jest organizmem kwarantannowym w Białorusi, Rosji, Mołdawii, Kazachstanie i Kanadzie, zaś tarcznik niszczyciel w Białorusi, Norwegii, Ukrainie, Rosji i Kazachstanie – oznajmił Tadeusz Kłos.

Nadmienił, że Drospohila suzukii na terenie UE nie jest organizmem kwarantannowym, lecz w wielu państwach postrzegana jest jako „mogąca stanowić zagrożenie”. - Przesyłki kierowane do tych krajów nie mogą być porażone przez te organizmy. Obecnie nasze produkty eksportowane są m.in. do Indii, Singapuru. Złożyliśmy wnioski o otwarcie rynku Tajlandii, Indonezji, Brazylii, lecz muszą być również spełnione normy fitosanitarne i normy dotyczące pozostałości ŚOR – powiedział Ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM