Nowa technologia ma pomóc w ratowaniu pszczół

Autor: www.intel.pl/www.sadyogrody.pl 08 września 2015 14:36

Nowa technologia ma pomóc w ratowaniu pszczół Technologia firmy Intel ma pomóc w ratowaniu pszczół/ fot. za intel.pl

Na całym świecie maleje liczba pszczół, co grozi niewyobrażalnym kataklizmem w przyrodzie – niezapylone kwiaty więdną bowiem, zamiast zamienić się w owoce. Naukowcy mają jednak nadzieję, że dzięki badaniom zachowań tych owadów odkryją przyczynę obumierania pszczelich rojów. Pomoże im w tym technologia Intela - informuje intel.pl.

Badaniem pszczół pod kątem wymierania zajmuje się australijska agencja rządowa CSIRO, działająca w ramach światowego programu działań na rzecz pomocy pszczołom Global Initiative for Honey Bee Health. Od niedawna w monitorowaniu życia tych pożytecznych owadów pomaga CSIRO firma Intel, udostępniając naukowcom platformę Intel Edison.

Pszczoły wyposażane są w mikroczujniki pozwalające zidentyfikować każdego owada, gdy zbliży się do umieszczonych w ulu detektorów obsługiwanych przez miniaturowy (wielkości znaczka pocztowego) komputer Intel Edison. Jego zadaniem jest zbieranie i analizowanie danych o zachowaniach pszczół rejestrowanych przez detektory oraz o panujących akurat warunkach, jak wilgotność i temperatura powietrza oraz nasłonecznienie. Pozwoli to naukowcom poznać zwyczaje i nietypowe – jeśli takie będą miały miejsce – zachowania pszczół oraz ustalić wpływ czynników zewnętrznych na kondycję danego roju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM