Nowa rejestracja insektycydu - dla porzeczki czarnej, czerwonej oraz winorośli

Autor: www.sadyogrody.pl 03 sierpnia 2016 10:10

Nowa rejestracja insektycydu - dla porzeczki czarnej, czerwonej oraz winorośli W uprawach porzeczki czaerwonaj środek ten można stosować przeciwko zwójkom lisciowym./ fot. shutterstock.com

Pod koniec ubiegłego roku firma DuPont rozszerzyła rejestrację preparatu Steward 30 WG o kolejne zastosowania. Obecnie insektycyd dozwolony jest do stosowania w uprawach małoobszarowych - porzeczki czarnej i czerwonej, winorośli, a także kukurydzy cukrowej.

Preparat jako substancję czynną zawiera indoksakarb (związek z grupy oksadiazyn). Dostępny jest w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania jaj oraz larw szkodliwych owadów zjadających liście w uprawach jabłoni, porzeczki czarnej i czerwonej, winorośli, kapusty głowiastej białej, oraz w kukurydzy.

W uprawach porzeczki czarnej i kolorowej środek ten można stosować przeciwko zwójkom liściowym od początku fazy, gdy pąki kwiatowe są zamknięte w jasnobrązowe łuski do końca fazy dojrzałości zbiorczej owoców (BBCH 51-87). W sezonie wegetacyjnym można wykonać jeden zabieg w dawce 0,17 kg/ha. Okres karencji tego preparatu wynosi 7 dni.

W winnicach preparat dozwolony jest do zwalczania zwójki kwasigroneczki i krzyżóweczki (gronóweczki) – od fazy 3 liści właściwych do końca fazy, gdy jagody są dojrzałe do zbioru (BBCH 13- 89). W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić 3 zabiegi ochronne, w odstępie co najmniej 10 dni. Zalecana dawka preparatu wynosi 0,125 l/ha. Należy przestrzegać okresu karencji, który dla winorośli określono na 10 dni.

W kukurydzy cukrowej insektycyd zalecany jest do zwalczania omacnicy prosowianki i zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej, w dawce 0,125 kg/ha. Maksymalną - 0,15 kg/ha należy stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub starszych roślin kukurydzy. Preparat można stosować łącznie z adiuwantem Trend 90 EC w ilości 0,1 proc.

Do ochrony kukurydzy przed omacnicą prosowianką środek dostępny jest od początku masowego wylotu motyli do momentu wylęgu pierwszych larw - nie wcześniej niż od fazy czwartego kolanka i nie później niż do fazy pełnej dojrzałości mlecznej ziarniaków (BBCH 34-77). W uprawie tej środek wykazuje średni poziom skuteczności.

Z kolei do zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej zalecany jest od fazy kwitnienia (początek pylenia) do początku fazy dojrzałości woskowej (BBCH 63-83). W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić maksymalnie 2 zabiegi, w odstępie co najmniej 20 dni. Okres karencji preparatu dla upraw kukurydzy wynosi 14 dni.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI