Nowa rejestracja insektycydu - dla porzeczki czarnej, czerwonej oraz winorośli

Autor: www.sadyogrody.pl 03 sierpnia 2016 10:10

Nowa rejestracja insektycydu - dla porzeczki czarnej, czerwonej oraz winorośli W uprawach porzeczki czaerwonaj środek ten można stosować przeciwko zwójkom lisciowym./ fot. shutterstock.com

Pod koniec ubiegłego roku firma DuPont rozszerzyła rejestrację preparatu Steward 30 WG o kolejne zastosowania. Obecnie insektycyd dozwolony jest do stosowania w uprawach małoobszarowych - porzeczki czarnej i czerwonej, winorośli, a także kukurydzy cukrowej.

Preparat jako substancję czynną zawiera indoksakarb (związek z grupy oksadiazyn). Dostępny jest w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania jaj oraz larw szkodliwych owadów zjadających liście w uprawach jabłoni, porzeczki czarnej i czerwonej, winorośli, kapusty głowiastej białej, oraz w kukurydzy.

W uprawach porzeczki czarnej i kolorowej środek ten można stosować przeciwko zwójkom liściowym od początku fazy, gdy pąki kwiatowe są zamknięte w jasnobrązowe łuski do końca fazy dojrzałości zbiorczej owoców (BBCH 51-87). W sezonie wegetacyjnym można wykonać jeden zabieg w dawce 0,17 kg/ha. Okres karencji tego preparatu wynosi 7 dni.

W winnicach preparat dozwolony jest do zwalczania zwójki kwasigroneczki i krzyżóweczki (gronóweczki) – od fazy 3 liści właściwych do końca fazy, gdy jagody są dojrzałe do zbioru (BBCH 13- 89). W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić 3 zabiegi ochronne, w odstępie co najmniej 10 dni. Zalecana dawka preparatu wynosi 0,125 l/ha. Należy przestrzegać okresu karencji, który dla winorośli określono na 10 dni.

W kukurydzy cukrowej insektycyd zalecany jest do zwalczania omacnicy prosowianki i zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej, w dawce 0,125 kg/ha. Maksymalną - 0,15 kg/ha należy stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub starszych roślin kukurydzy. Preparat można stosować łącznie z adiuwantem Trend 90 EC w ilości 0,1 proc.

Do ochrony kukurydzy przed omacnicą prosowianką środek dostępny jest od początku masowego wylotu motyli do momentu wylęgu pierwszych larw - nie wcześniej niż od fazy czwartego kolanka i nie później niż do fazy pełnej dojrzałości mlecznej ziarniaków (BBCH 34-77). W uprawie tej środek wykazuje średni poziom skuteczności.

Z kolei do zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej zalecany jest od fazy kwitnienia (początek pylenia) do początku fazy dojrzałości woskowej (BBCH 63-83). W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić maksymalnie 2 zabiegi, w odstępie co najmniej 20 dni. Okres karencji preparatu dla upraw kukurydzy wynosi 14 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM