Nowa odmiana truskawki z Instytutu Ogrodnictwa

Autor: www.sadyogrody.pl 12 stycznia 2017 12:12

Nowa odmiana truskawki z Instytutu Ogrodnictwa fot. shutterstock.com

Deserowa odmiana truskawki hodowli Instytutu Ogrodnictwa – ‘Panvik’ (‘Panon’ x ‘Vikat’) polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych.

Owoce odmiany ‘Panvik’ są szeroko stożkowate lub sercowate, pomarańczowo-czerwone, równomiernie wybarwione, o dość silnym połysku (jędrniejsze niż owoce odmian ‘Elsanta’ i ‘Honeoye’). Cechują się lekko kwaskowym smakiem i intensywnie czerwonym miąższem. Owoce dojrzewają około 5-7 dni później od odmiany ‘Senga Sengana’ i 2-3 dni od ‘Florence’.

Nowa odmiana wyróżnia się obfitym plonowaniem. Zalecana jest do uprawy zarówno na plantacjach towarowych, jak i w ogrodach przydomowych.

Owoce nowej truskawki są mało podatne na szarą pleśń. Rośliny wykazują także małą podatność na białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniaka prawdziwego truskawki oraz na werticiliozę. Ponadto są również wytrzymałe na przemarzanie.

W 2013 roku odmianę ‘Panvik’ przyjęto do badań rejestrowych COBORU i Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa pod numerem T-04048-01. Na początku 2017 roku zostanie wpisana do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM