Nowa odmiana gruszy z Katedry Sadownictwa SGGWKrystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl - 08 września 2015 09:00


- To pierwszy sezon oceny cech produkcyjnych gruszy o numerze hodowlanym G 56. Proponowana nazwa dla tej odmiany to ‘Sobieski’ – mówił serwisowi www.sadyogrody.pl dr hab. Emilian Pitera prof. nadzw. Katedry Sadownictwa SGGW, podczas XIX Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW.

Klon G 56 jest siewką odmiany 'Konferencja' z wolnego zapylenia. Jak powiedział prof. dr hab. Emilian Pitera, aby poznać nową odmianę warto założyć pierwsze doświadczenie na gruszy kaukaskiej. Podkładka ta będzie lepsza w przypadku prowadzenia uprawy na słabszych glebach - dodał.

Podstawowym kryterium wyboru klonu G 56 do dalszych badań jest jakość owoców oraz krótkopędowy charakter drzewa - Na przewodniku tworzą się liczne krótkopędy, również wybija z niego wiele długich pędów bocznych, które w kolejnych latach są pokryte krótkopędami – zaznaczył ekspert.

- W czwartym roku od posadzenia drzewa zawiązały dużo zawiązków owocowych i wymagały ręcznego przerzedzania. Przeciętnie na jednym drzewie jest około 60 owoców. Oceniane gruszki są duże o masie nawet 300 g, smaczne i soczyste. Po odmianie 'Konferencja' dziedziczą skłonność do ordzawiania się – mówił Pitera.

Wstępnie stwierdzono, że owoce osiągają dojrzałość zbiorczą przed odmianą ‘Konferencja’. Klon gruszy o G 56 zgłoszono do badań rejestracyjnych COBORU. Autorem tej odmiany jest prof. dr hab. Emilian Pitera i mgr Sławomir Odziemkowski.