Nowa formulacja 1-MCP dostępna na polskim rynku

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2017 08:38

Nowa formulacja 1-MCP dostępna na polskim rynku Zespół firmy Agrofresh – od lewej– Przemysław Badowski, Marcin Piesiewicz, dr Krzysztof Woźniak, Adam Paradowski/ fot. redakcja Sadyogrody.pl

Specjaliści firmy Agrofresh pracują nad udoskonaleniem technologii w zakresie przechowywania i dystrybucji owoców. Wprowadzane rozwiązania mają pomóc sadownikom sprostać wysokim wymaganiom zagranicznych odbiorców i sieci handlowych. Nowa formulacja 1-MCP zawarta w produkcie SmartFresh ProTabs, będzie dostępna już w tym sezonie, o czym poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej 13 czerwca br. w Małej Wsi (gm. Belsk Duży).

Ofertę firmy AgroFresh od tego sezonu wzbogaca SmartFresh ProTabs zawierający jeszcze bardziej efektywną formulację 1-MCP w postaci tabletek. Od 2014 roku produkt był testowany na uprawianych w Polsce odmianach jabłek i gruszek, przy współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach i SGGW w Warszawie. Pozytywny wpływ nowej formulacji na jędrności jabłek omówiono na podstawie jednego z doświadczeń z sezonu 2016/17 – owoce odmiany 'Golden Delicious' przechowywano 6 miesięcy w chłodni z KA. Sprawdzano również efekt zastosowania SmartFresh ProTabs m.in. na odmianie 'Red Jonaprince' z zastosowaniem technologii ULO. Na podstawie przeprowadzonych badań opracowano zalecenia dotyczące zastosowania produktu, jak również wskazówki odnośnie późniejszego etapu przechowywania owoców.

Najnowsza formulacja 1-MCP była stosowana w obiektach przechowalniczych w krajach zachodniej Europy – m.in. w Austrii i Szwajcarii. Od tego sezonu polscy sadownicy, jak również producenci z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i Francji i innych europejskich krajów wiodących w produkcji, będą mogli stosować SmartFresh ProTabs, który zastąpi dostępny od 2008 r. SmartFresh 03 VP.

Firma Agrofresh obecna jest na polskim rynku już od ponad 10 lat. Inwestuje w badania i rozwój nowoczesnych technologii w przechowalnictwie oraz w profesjonalny serwis. Od 2016 roku oferuje także doradztwo w ramach projektu Agrofresh Consulting, czyli wsparcie w zakresie monitorowania jabłek od momentu zbioru, poprzez załadunek komór, późniejszą optymalizację i kontrolę parametrów przechowywania, sortowanie i dystrybucję owoców na długie dystanse. Firma Agrofresh jako pierwsza udowodniła redukcję zużycia energii w komorach, w których zastosowano technologię opartą o 1-MCP (zarówno na płuczkach, jak i przy okazji chłodzenia owoców). W związku ze spowolnionym oddychaniem jabłek nastąpiła redukcja emisji CO2 nawet o 53 proc., przy równoczesnej oszczędności energii do poziomu 34 proc. (badania z lat 2008-2010).

Adam Paradowski zaznaczył, że przedmiotem działalności firmy nie jest wdrażanie kompleksowych rozwiązań z zakresu produkcji (ochrony i nawożenia sadów), lecz inwestycje w dalszy rozwój nowoczesnego przechowalnictwa, by oferowane przez polskich producentów owoce i warzywa nie odbiegały jakością na rynkach zagranicznych. Firma Agrofresh zamierza również intensyfikować współpracę z sieciami handlowymi. Producenci dostarczający żywność do zagranicznych, jak i krajowych supermarketów muszą spełniać wysokie standardy jakościowe. Adam Paradowski przypomniał, że kilka lat temu w sklepach jednej z holenderskiej sieci przeprowadzono badanie, którego celem była ocena jakości oferowanych owoców i warzyw. Odnotowano wzrost zakupu jabłek odmiany 'Elstar' traktowanych preparatem SmartFresh. Jednocześnie zaobserwowano blisko 25 proc. zmniejszenie strat w sprzedaży.

Przemysław Badowski podkreślił, że SmartFresh ProTabs można aplikować we wszystkich szczelnych typach obiektów przechowalniczych, o pojemności powyżej 50 m3. W skład produktu wchodzi substancja aktywna 1-MCP (ProTabs) wymagająca łącznego zastosowania z aktywatorem (ProActivator) oraz roztworem ProPack. Przestrzeganie zaleceń firmy w kwestii użytkowania nowej formulacji pozwala na utrzymanie odpowiedniej jakości owoców oraz ograniczenie strat wynikających z wystąpienia w późniejszym okresie oparzelizny powierzchniowej. Zakres rejestracji preparatu obejmuje jabłka, gruszki, śliwki oraz pomidory.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM