Niższe ceny oleju napędowego oraz gazu wpłyną na rynek nawozów i ś.o.r.?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 23 lutego 2015 11:18

Ceny gazu i oleju spadły, czy będzie obniżka cen nawozów i środków ochrony roślin? - chce wiedzieć KRIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ministra rolnictwa Marka Sawickiego o zorganizowanie spotkania samorządu rolniczego z przedstawicielami firm - producentów nawozów i środków ochrony roślin "w celu omówienia możliwości na rynku i wypracowania stanowiska" dotyczącego możliwości obniżenia cen nawozów i środków ochrony roślin.

W komunikacie prasowym KRIR czytamy: "Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w dniu 18 lutego 2015 r. do Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w kwestii aktualnej sytuacji na rynku paliw oraz powiązanych z tym cen nawozów i środków ochrony roślin".

Zarząd KRIR zauważył, że w ostatnim czasie ceny oleju napędowego oraz gazu uległy znacznej obniżce (ON około 1,00 zł w porównaniu do początku lutego 2014 r.), co jednak w żaden sposób nie przełożyło się na obniżkę cen nawozów i środków ochrony roślin. Producenci nawozów i środków ochrony roślin często podnoszą argument, iż koszty transportu w są w dużej części składową ceny ich produktów. Ponadto, przy produkcji nawozów azotowych, 80 proc. kosztów ich wytworzenia to koszt gazu. W sytuacji niższej ceny paliw - analogicznie - ceny nawozów i środków ochrony roślin także powinny ulec obniżeniu. Takich tendencji jednak nie można zauważyć na rynku.

W związku z tym, zarząd KRIR zwrócił się do wiceprezesa Rady Ministrów o zorganizowanie spotkania samorządu rolniczego z przedstawicielami firm – producentów nawozów i środków ochrony roślin w celu omówienia możliwości na rynku i wypracowaniu stanowiska w powyższej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM