Nieznane organizmy szkodliwe - jak obronić się przed ich napływem?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 10 lutego 2017 10:03

Nieznane organizmy szkodliwe - jak obronić się przed ich napływem? Sesja posterowa; Fot. IOR

Handel żywnością, roślinami, ruch turystyczny, postępujące zmiany klimatyczne stwarzają nowe zagrożenia ze strony organizmów szkodliwych dotychczas niewystępujących w Europie. Czy można obronić się przed napływem nieznanych, szkodliwych dla roślin organizmów – dyskutowano podczas 57 Sesji Naukowej IOR w Poznaniu - czytamy w Farmerze.

Obrotu żywnością i żywymi roślinami, powoduje migrację nowych szkodników i chorób, które wcześniej nie występowały w naszym regionie. Każdego roku w Unii Europejskiej wykrywanych jest ponad 2 tys. porażonych przesyłek oraz stwierdzana jest obecność ponad 200 nowych gatunków organizmów szkodliwych dla roślin. Niektóre z nich są na tyle niebezpieczne, że mogą spowodować realne zagrożenie fitosanitarne.

- Zapobieganie rozprzestrzeniania organizmów szczególnie szkodliwych dla roślin, a więc ocena ryzyka fitosanitarnego i podejmowanie szybkich działań to podstawowe działania krajowych służb ochrony roślin w Europie – wskazywała Agnieszka Sahajdak z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w pierwszym dniu 57 Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu (IOR).

- Nowe zagrożenia wymagają często niestandardowych metod kontroli i działań zwalczających. W celu zwiększania skuteczności inspekcji urzędowych stosowane są różnorodne narzędzia i metody, np. detektory dźwięku, kamery termowizyjne, drony, wyszkolone psy tropiące. Bardzo istotna jest świadomość społeczna i wsparcie w wykrywaniu zagrożeń. Konieczne jest wzmacnianie świadomości podróżnych i klientów usług pocztowych, m.in. poprzez umieszczanie informacji o zagrożeniach fitosanitarnych, np. na lotniskach, portach itp. Dla podnoszenia świadomości w społeczeństwie istotne jest upowszechnianie informacji o zagrożeniach – mówiła.

Więcej przeczytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM