Nie da się wyprodukować jabłek bez pozostałości pestycydów

Autor: sadyogrody.pl 16 stycznia 2015 11:15

Nie da się wyprodukować jabłek bez pozostałości pestycydów fot. materiały prasowe Syngenta

- Obecnie nie da się produkować jabłek w taki sposób, by całkowicie wyeliminować z nich pozostałości pestycydów, sztuką jest natomiast takie zaplanowanie programów ochrony, by uzyskane owoce spełniały wymagania konkretnych odbiorców - powiedział Uwe Harzer, doradca sadowniczy z firmy DLR Rheinpfalz.

Jak przyznał Uwe Harzer, by prowadzić ochronę w sposób, który pozwoli spełnić restrykcyjne wymagania odbiorców, konieczne jest bardzo dokładne zaplanowanie i ograniczenie liczby stosowanych substancji aktywnych.

- Jest to trudne, jednak możliwe. Potrzebna jest do tego wiedza, m.in. o tym, jak długo pozostałości poszczególnych pestycydów zalegają w owocach. W przypadku fungicydów używanych do zwalczania parcha jabłoni pozostałości po stosowaniu środków zawierających dodynę czy dithianon wykrywane są w jabłkach jeszcze 130 dni po zabiegu, podczas gdy cyprodinil (substancja aktywna preparatu Chorus 50 WG) rozkłada się całkowicie w ciągu 75 dni. Wśród larwicydów stosowanych do zwalczania zwójek najdłuższy czas rozkładu mają takie substancje, jak metoksyfenozyd, indoxacarb czy fenoxycarb – ponad 100 dni, podczas gdy benzoesan emamektyny (substancja czynna środka Affirm 095 SG) rozkłada się w ciągu kilku lub kilkunastu dni (po 10 dniach poziom pozostałości w jabłkach spada już poniżej 0,01 ppm) – tłumaczył ekspert DLR Rheinpfalz.

Ochrona, w której ogranicza się liczbę stosowanych substancji aktywnych, nie jest wbrew pozorom łatwa i tak naprawdę sprzeciwia się zasadom integrowanej ochrony. – Jest to jednak konieczne, by sprzedawać jabłka wymagającym sieciom handlowym – podkreślał Uwe Harzer.

Uwe Harzer był prelegentem podczas konferencji firmy Syngenta zorganizowanej pod hasłem "Jakość na wymagające rynki".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM