Nicienie - stały problem producentów warzyw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 marca 2016 15:42

Nicienie - stały problem producentów warzyw Nicienie wyrządzają znaczne szkody w uprawach warzyw/ fot. shutterstock.com

Nicienie glebowe wyrządzają znaczne szkody w uprawach warzyw. W efekcie ich żerowania na korzeniach marchwi, bądź buraków ćwikłowych powstają boczne narośla, co dyskwalifikuje dany towar, a także - przy dużym nasileniu szkodnika - mogą powodować znaczne straty w plonie. Najbardziej szkodliwe nicienie to niszczyk zjadliwy, mątwik burakowy i guzak północny.

Niszczyk zjadliwy (Ditylenchus dipsaci) poraża siewki cebuli, które ulegają zniekształceniom - liście stają się poskręcane i posiadają jasne przebarwienia. Rośliny zaatakowane w późniejszej fazie wzrostu posiadają gąbczaste łuski, co doprowadza do gnicia cebul od piętki. Szkodnik ten stanowi również zagrożenie dla innych warzyw cebulowych, takich jak czosnek, por, a także dla pietruszki, marchwi, czy ziemniaków.

Na plantacjach buraków ćwikłowych groźnym nicieniem jest mątwik burakowy (Heterodera schachtii), w szczególności dla młodych roślin, które – na skutek silnego porażenia – zamierają, co skutkuje redukcją plonu. Natomiast starsze rośliny wytwarzają drobne boczne narośla, czyli tzw. brodę korzeniową, która jest charakterystycznym symptomem obecności nicieni w glebie.

W przypadku guzaka północnego (Meloidogyne hapla) na zaatakowanych roślinach także powstają wyrośla z wyrastającymi korzeniami bocznymi, a niekiedy nawet całe zgrubienia są zniekształcone i rozwidlone. Szkodnik ten stanowi również zagrożenie dla upraw marchwi, pietruszki, selera, ziemniaka, skorzonery czy pomidorów. Największe straty wyrządza na glebach lekkich, piaszczystych.

Uprawy pietruszki, selera, a także marchwi mogą być narażone na szkodliwość szpilecznika baldasznika (Paratylenchus bukowiensis). Szkodnik ten żeruje na zewnętrznej stronie korzeni, czego efektem jest powstawanie brązowych plam. Warzywa z objawami uszkodzeń słabiej się przechowują i tracą wartość handlową. 

Aby ograniczyć liczebność nicieni należy przestrzegać zasad profilaktyki, w tym odpowiedniego zmianowania. Przerwa w uprawie warzyw na tym samym stanowisku powinna wynosić, co najmniej 4-5 lat. Plantacje powinny być zakładane ze zdrowego materiału. Dodatkowo należy usuwać resztki roślinne, bowiem pozostawione w glebie stanowią miejsce zimowania nicieni. W pobliżu plantacji warto sadzić rośliny, takie jak aksamitka czy gorczyca, bowiem wydzielają toksyczne dla tych szkodników substancje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM