Nawozy płynne RSM – jak je przechowywać w okresie zimowym?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 listopada 2015 14:08

Nawozy płynne RSM – jak je przechowywać w okresie zimowym? RSM należy przechowywać w zamkniętych zbiornikach, w temperaturze wyższej od temperatury jego krystalizacji/ fot. za farmer.pl

Podczas dłuższego przechowywania nawozu RSM, ujemne temperatury zimą mogą spowodować jego krystalizację. Proces ten jest odwracalny i zasadniczo nie wpływa na utratę azotu z nawozu – podaje Farmer.pl.

RSM (pełna nazwa roztwór saletrzano-mocznikowy) produkowany jest o zawartości azotu 32 proc., 30 proc. oraz 28 proc. Podczas dłuższego przechowywania zimą, ujemne temperatury mogą spowodować jego krystalizację. Graniczna temperatura tego procesu zależy od zawartości azotu całkowitego i wynosi: dla RSM 32 proc. N to 0 st. C, dla 30 proc. N -9 st. C, dla 28 proc. N -17 st. C.

Choć proces jest to odwracalny lepiej nie dopuścić do krystalizacji RSM. Skrystalizowany nawóz naturalnie dość powoli powraca do płynnej formy, a żeby ten proces przyspieszyć potrzebne są pewne działania polegające np. na podgrzaniu zbiornika, co może być kłopotliwe.

Istnieje jednak zdecydowanie prostszy sposób na uniknięcie zmiany skupienia roztworu. Zimą najlepiej przechowywać RSM, najmniej stężony, a więc ten o 28 proc. zawartości azotu. Jego graniczna temperatura, w której dochodzi do powstania kryształów to -17  st. C. Warto zatem na jesienno-zimową dostawę wybrać właśnie ten typ nawozu.

Jeśli jednak wcześniej zakupiliśmy RSM bardziej stężony, można go rozcieńczyć wodą do odpowiedniej wartości. Podczas rozcieńczania skoncentrowany (32 proc. lub 30 proc.) roztwór należy dodawać do wody, a nie w kolejności odwrotnej. Takie postępowanie umożliwia dokładniejsze wymieszanie obu komponentów.

Oczywiście do przechowywania niezbędny jest specjalny zbiornik ze stali węglanowej lub PCV. Najczęściej takie zbiorniki wyposażone są w kwasoodporne zawory, odpowietrznik, tacę awaryjną, drabinkę, podest obsługowy oraz pełne zabezpieczenia antykorozyjne (wewnątrz i na zewnątrz). Zbiornik do magazynowania RSM musi być posadowiony na utwardzonym podłożu - asfalt, trylinka, płyty betonowe.

Dla mniejszych gospodarstw oferowane są pojemniki (kanistry) z tworzyw sztucznych o pojemności 1000 l. Nawozy płynne RSMA mogą być stosowane na wszystkie rodzaje gleb, do nawożenia upraw rolniczych, użytków zielonych oraz upraw warzywniczych i sadowniczych.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM