Nawozy naturalne można wywozić tylko do końca listopada

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 28 listopada 2016 09:57

Nawozy naturalne można wywozić tylko do końca listopada Nawozy naturalne na użytki rolne możemy wywozić w terminie od 1 marca do 30 listopada/ fot. shutterstock

To ostatni moment na wywiezienie obornika, gnojówki i gnojowicy na pola i tym samym opróżnienie płyt gnojowych i innych zbiorników jeszcze przed zimą. Od 1 grudnia obowiązywać będzie trzymiesięczny zakaz stosowania nawozów naturalnych. Zabiegi będzie można wznowić po 1 marca - przypomina Farmer.pl.

30 listopada jest ostatnim dniem jesiennego rozwożenia na pola nawozów naturalnych. W okresie zimowym możemy je stosować jedynie pod uprawy pod osłonami.

Pogoda do stosowania nawozów naturalnych sprzyja, co widać na polach w postaci dużej liczby pracujących rozrzutników obornika czy beczek rozlewających bardziej płynne nawozy. Stan uwilgotnienia gleby pozwala także na wykonanie dość dobrej jakości orki zimowej. Dzięki temu nawozy naturalne mogą być szybko przykryte i wymieszane z glebą (według przepisów powinno się to wykonać nie później niż następnego dnia po wywiezieniu).

Terminy jak i pozostałe przepisy dotyczące nawożenia zostały uściślone w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu nawozy naturalne.

Poza ustalonym terminem dodatkowo nawozów naturalnych nie wolno stosować:
• na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm, oraz podczas opadów deszczu,
• płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10 proc.,
• płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM