Nawozy mineralne z Rosji mogą zalać polski rynek?

Autor: www.wnp.pl 09 lutego 2017 16:05

Nawozy mineralne z Rosji mogą zalać polski rynek? Fot. mat. pras. Acron

Największy akcjonariusz Grupy Azoty, rosyjska Grupa Acron wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 5,28 mln ton nawozów mineralnych. Na rodzimym rynku sprzedał około 900 tys. ton. Co się stało z pozostałą częścią produkcji? Czy rosyjskie nawozy mogą zalać nasz rynek? - czytamy na www.wnp.pl.

Jak poinformowała rosyjska firma, udział rodzimego rynku w sprzedaży nawozów wyniósł w ubiegłym roku prawie 20 proc.

- W 2016 roku rolnicy Rosji znacznie zwiększyli poziom zakupów nawozów mineralnych. Stało się to także możliwe dzięki wsparciu państwa – poinformował szef rady dyrektorów rosyjskiej spółki Aleksander Popow. Zarazem zaznaczył, że koncern może zwiększyć podaż na krajowy rynek. Jednak na razie tego nie robi. Produkowane nawozy muszą trafiać na zagraniczne rynki. Tam osiągnąć sukces wcale nie byłoby im łatwo.

Warto wyjaśnić, że technologia produkcji nawozów jest już dobrze znana, a nasze firmy opanowały ją w bardzo dobrym stopniu. Instalacje w naszych zakładach azotowych należą do najbardziej wydajnych, a więc i konkurencyjnych. Problem w tym, że dalsza ich poprawa jest już trudna.

Tym, co odgrywa bardzo dużą rolę, są ceny surowców. W przypadku nawozów azotowych koszt zakupu gazu i energii przekracza połowę wszystkich kosztów. Te firmy, które mają dostęp do taniego gazu mają znaczącą przewagę konkurencyjną.

Więcej czytaj na www.wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM