Nawożenie - ważny element w uprawie buraka ćwikłowego

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 sierpnia 2015 09:07

Nawożenie - ważny element w uprawie buraka ćwikłowego Pod uprawę buraka ćwikłowego najodpowiedniejsze są gleby zasobne w próchnicę/ fot. shutterstock.com

Pod uprawę buraka ćwikłowego najodpowiedniejsze są gleby średnio zwięzłe gliniaste, zasobne w próchnicę, o pH 6,0-7,5. Wybierając teren pod uprawę tego warzywa należy unikać stanowisk podmokłych oraz zlewnych.

Zaleca się uprawę buraka ćwikłowego w drugim roku po nawożeniu organicznym, zaś na glebach o dużej zawartości próchnicy – w trzecim roku. Podczas ustalania dawek nawozów mineralnych należy opierać się na wynikach analizy chemicznej gleby.

Orientacyjne dawki nawozów na glebach średnio zasobnych w składniki mineralne wynoszą 80-100 kg/ha N, 80-100 kg/ha P2O5, oraz 200-250 kg/ha K20. Nawozy fosforowe (superfosfat potrójny borowany) i potasowe sól (chlorkowa) dostarcza się jesienią pod orkę, natomiast nawóz azotowy przed wysiewem nasion.

Przenawożenie azotem prowadzi do pogorszenia jakości korzeni, które stają się mniej smaczne, przerastają, a jasne pierścienie na przekroju są bardziej wyraziste. Ponadto nadmierna ilość tego pierwiastka sprzyja kumulowaniu się w korzeniach szkodliwych azotanów i szczawianów.

Buraki niekorzystnie reagują także na niedobór boru w podłożu. Brak tego pierwiastka może wywołać choroby, m.in. zgnilizna korzeni, bądź zgorzel liści sercowych.

Na glebach o niewielkiej zawartości boru wskazane jest zastosowanie superfosfatu borowanego, lub boraksu w ilości 20-30 kg/ha. Również dolistnie można podawać nawozy wieloskładnikowe z mikroelementami, np. Supervit R.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM