Nawożenie sadów jabłoniowych po zbiorze owoców

Autor: www.sadyogrody.pl/ pr Intermag 04 października 2016 10:18

Nawożenie sadów jabłoniowych po zbiorze owoców Jesień w sadzie jest wciąż okresem intensywnych prac agrotechnicznych/ fot. shutterstock.com

Jesień w sadzie jest wciąż okresem intensywnych prac agrotechnicznych, zwłaszcza nawożeniowych. Obecnie przeprowadza się dolistne nawożenie mocznikiem i nawozami zawierającymi bor. Podstawowym celem tych zabiegów jest dostarczenie drzewom dodatkowej porcji tych składników, które pobrane przez liście trafią do pędów i tam zostaną zmagazynowane na okres zimy.

Wczesną wiosną, gdy system korzeniowy jest jeszcze mało aktywny ze względu na niską temperaturę gleby, głównie w jej głębszych warstwach, składniki uruchamiane z magazynów „pędowych” stanowią doskonałe startowe źródło azotu i boru. Ocenia się, iż w przypadku azotu nawet do 70 proc. wykorzystywanego wczesną wiosną składnika może pochodzić z rezerw zgromadzonych jesienią. Dla osiągnięcia zamierzonego celu zbudowania odpowiedniego magazynu azotu jesienią poleca się opryskiwanie drzew 5 proc. roztworem mocznika (50 kg/ha w 1000 litrach wody).

Tak wysoka dawka nawozu powoduje wprawdzie uszkodzenia liści, niemniej jednak zabieg wykonuje się na ok. 2 tygodnie przed naturalnym opadaniem liści. Ewentualne poparzenia liści nie mają zatem znaczenia dla ogólnej kondycji drzew, a okres wchłaniania wysokiej dawki azotu w postaci mocznika jest wystarczający do pobrania azotu i jego przetransportowania do pędów. Stosowanie mocznika jesienią ma również istotne znaczenie fitosanitarne – wysokie stężenie azotu niszczy zarodniki grzybów na powierzchni liści.

W przypadku boru poleca się zastosowanie nawozów zwierających ten składnik 1–2 krotnie po zbiorach owoców, w dawce 2–3 krotnie większej od tej, która polecana jest dla tych nawozów w terminie standardowym, czyli w okresie przed i tuż po kwitnieniu drzew. Dla lepszego przygotowania drzew do okresu zimowego warto również dokarmić pozakorzeniowo jabłonie cynkiem, który poprawia odporność drzew na niską temperaturę i przyspiesza ich regenerację wczesną wiosną. Od tygodnia po zbiorach można stosować nawóz CYNKO–BOR (dawka 4 kg/ha, 1–2 zabiegi, co 10–14 dni).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM