Nawożenie naturalne – czy późna aplikacja jest wskazana?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 29 października 2015 13:16

Nawożenie naturalne – czy późna aplikacja jest wskazana? Nawozy naturalne można stosować do 30 listopada/ fot. shutterstock.com

Nawozy naturalne można stosować do 30 listopada. Okazuje się, że w warunkach suszy w tym czasie jest mniejsze prawdopodobieństwo ich wymywania - informuje Farmer.pl.

Późnojesienne stosowanie nawozów naturalnych jest zdecydowanie lepsze (listopad) niż wiosenne, lecz gorsze niż wczesno jesienne (wrzesień). Obarczone jest też pewnym ryzykiem. Jednak rolnicy chociażby ze względu na fakt późno schodzących z pola przedplonów zmuszeni są aplikować je w tych terminach. Jakie niesie to za sobą konsekwencje?

Prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślił, że stosowanie nawozów w listopadzie, zwłaszcza obornika, przy obecnych ciepłych zimach, uruchamia procesy mineralizacji. Pierwszym produktem azotowym jest amoniak, który po transformacji w formę amonową zostaje związany w glebie.

Wiosną w miarę wzrostu temperatur nastąpi przyspieszenie procesów mineralizacji. Stosowanie gnojowicy, która zawiera do 60 proc. azotu w formie amonowej, wymaga dobrego przykrycia. W tym przypadku w warunkach ciepłej i mokrej zimy, część azotu ulegnie utlenieniu do formy azotanowej i zostanie przemieszczona w głębsze warstwy gleby.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM