Nawożenie gruntów ornych na OSN tylko do 15 listopada!

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 14 listopada 2016 11:22

Nawożenie gruntów ornych na OSN tylko do 15 listopada! To już ostatni dzwonek na zastosowanie nawożenia na OSN; Fot. za Farmer.pl (Anna Kobus)

Przypominamy, że rolnicy gospodarujący na OSN (obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych), mają ustalony krótszy okres stosowania wszelkich nawozów w gospodarstwie. Na gruntach ornych nawozy mogą stosować jedynie od 1 marca do 15 listopada. 

Ograniczenia w stosowaniu nawozów dotyczą tych działek, które są położone są na Obszarach Szczególnie Narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu pochodzącymi ze źródeł rolniczych. W zależności od sposobu użytkowania gruntu i rodzaju nawozu, na OSN obowiązują następujące terminy ich stosowania:

- na gruntach ornych można stosować nawozy do 15 listopada (termin jest ustalony od 1 marca do 15 listopada). W szczególnych przypadkach termin ten może być wydłużony dotyczy to głównie producentów buraków i kukurydzy, którzy mają zakontraktowany odbiór płodów rolnych po tym terminie.

- od 15 sierpnia na obszarach OSN nie można nawozić łąk i pastwisk płynnymi nawozami naturalnymi (gnojówka i gnojowica). Można je stosować od 1 marca do 15 sierpnia. Ten sam termin dotyczy nawozów mineralnych. Obornik natomiast można stosować: na łąkach od 1 marca do 30 listopada, a na pastwiskach od 1 marca do 15 kwietnia i później od 15 października do 30 listopada.

Wykaz aktualnych obszarów, na których należy ograniczyć odpływ azotu ze źródeł rolniczych znajduje się na stronach internetowych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Warto sprawdzić czy poszczególnie działki rolne nie leżą na tych obszarach, gdyż z roku na rok zasięg OSN się powiększa. Może zdarzyć się tak, że część działek wchodzących w skład gospodarstwa będzie położonych na OSN, a pozostała część nie.

Więcej na www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM