Nawożenie fosforem upraw sadowniczych

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 01 lutego 2018 09:06

Nawożenie fosforem upraw sadowniczych fot. shutterstock

Omówiliśmy już kwestie nawożenia sadów azotem, a także pozostałymi składnikami w formie nawozów pojedynczych jak i wieloskładnikowych. Dodatkowego komentarza wymaga jednak nawożenie fosforem.

Składnik ten „na pierwszy rzut oka” wydaje się mało istotny w nawożeniu upraw sadowniczych, z uwagi na niewielkie zapotrzebowanie wobec P przez większość drzew i krzewów owocowych. Nie mniej jednak fosfor jest równie ważny jak azot, potas czy magnez, natomiast z uwagi na kiepską mobilność w glebie oraz łatwe uwstecznianie, skuteczne nawożenie nim jest nieco trudniejsze.

W nawożeniu upraw sadowniczych fosforem możemy wyróżnić 2 etapy. Najważniejszym jest przygotowanie gruntu i nawożenie przed sadzeniem roślin. Jest to jedyny czas kiedy możemy wymieszać nawozy z glebą. To ważny moment w nawożeniu upraw fosforem, z uwagi na bardzo powolne przemieszczanie się tego składnika w profilu glebowym. Wymieszanie nawozu z gruntem powoduje szybkie umieszczenie granul nawozu w strefie korzeniowej roślin, które posadzimy. Po posadzeniu drzew czy krzewów taka uprawa jest utrudniona i mniej skuteczna (nie uprawiamy głęboko aby nie uszkadzać korzeni).

Ponieważ zapotrzebowanie drzew i krzewów owocowych wobec fosforu nie jest wysokie, zwykle zaleca się nawożenie tym składnikiem „na zapas” właśnie przed posadzeniem roślin. Nawożenie po posadzeniu jest już o wiele mniej skuteczne, choć czasem może być konieczne.

Jakie nawozy fosforowe stosować?

Nieco lepszą mobilnością w glebie charakteryzują się nawozy zawierające polifosforany. Część fosforu w tej postaci zawierają niektóre nawozy wieloskładnikowe (np. Yara Compex). Wydają się one być dobrym rozwiązaniem jako uzupełnienie pobieranego przez rośliny fosforu na istniejących plantacjach, gdy zawartość P w glebie oszacowano na średnim poziomie. Z uwagi na zawartość azotu nawozy te wydają się być mniej przydatne przed sadzeniem roślin, gdyż wówczas wysiewamy nawozy na całą powierzchnię i tak rozsiany azot zostanie w znacznej części niewykorzystany przez wiele roślin.  Ponadto dawka N może być zbyt wysoka w pierwszym roku.

Dobrą skutecznością wykazują się fosforany amonu, jednak one również zawierają azot, a więc ich przydatność w uprawach sadowniczych jako podstawowych nawozów fosforowych jest ograniczona. Najbardziej uniwersalne wydaje się użycie pojedynczych nawozów fosforowych – superfosfatów. Superfosfat wzbogacony (potrójny) to nawóz o wyższej koncentracji – zawiera 40% P2O5. Warto jednak zwrócić uwagę, iż nawóz zawiera tylko 25% tlenku fosforu rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym cytrynianie amonu – pozostała część to fosfor rozpuszczalny w kwasach. Nawóz zawiera również ok 10% CaO.

Wartym uwagi, choć nieco mniej popularnym nawozem jest superfosfat prosty (pojedynczy).

Zawiera fosfor w postaci fosforanów wapnia, a także znaczną ilość siarczanów wapnia. Zawartość P2O5 w superfosfacie prostym wynosi 19% i niemal w całości (co najmniej 93%) jest to fosfor rozpuszczalny w wodzie i obojętnym cytrynianie amonu. Warto zwrócić uwagę również na obecny w nawozie siarczan wapnia, będący produktem ubocznym procesu produkcji nawozu. Siarczan wapnia – czyli wolno rozpuszczalny gips – dostarcza roślinom przez długi okres dodatkowy wapń i siarkę. Wapń, jak pamiętamy, jest bardzo ważnym składnikiem decydującym o jędrności, ogólnej jakości oraz trwałości owoców. Ma wysokie znaczenie w produkcji jabłek, czereśni, truskawek czy malin. Nawożenie siarczanem wapnia jest wskazane gdy chcemy podnieść zawartość wapnia w glebie, jednak nie podwyższając jednocześnie pH gruntu. Ten sam efekt możemy osiągnąć wykonując nawożenie fosforowe z użyciem superfosfatu prostego.

W odpowiednim zaopatrzeniu roślin w fosfor ważne jest też utrzymanie odpowiedniego odczynu podłoża. Przy zbyt niskim, jak i zbyt wysokim pH składnik ten ulega uwstecznieniu do form nierozpuszczalnych. Z tego też powodu pamiętamy o zachowaniu odstępu czasowego między nawożeniem fosforem, a wapnowaniem gleb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM