Nawożenie dyni - jak uzyskać wysokie plony z uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 02 października 2015 08:41

Nawożenie dyni - jak uzyskać wysokie plony z uprawy? Nawożenie ma istotne znaczenie w uprawie dyni/ fot. shutterstock.com

Dynię można uprawiać na wszystkich typach gleb, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Warzywo to jednak najlepiej rośnie na glebach zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe, żyznych, przepuszczalnych i przewiewnych, szybko nagrzewających się. Nawożenie ma istotne znaczenie w uprawie dyni - decyduje o wielkości i jakości uzyskanego plonu.

Odczyn podłoża powinien być zbliżony do obojętnego, lub lekko kwaśny ( pH 6,0-7,2). Przy właściwym nawożeniu i nawadnianiu plantacji warzywo to może być uprawiane także na glebach lekkich. Dynia może być sadzona po wszystkich warzywach, z wyjątkiem należących do rodziny Cucurbitaceae. Nie należy jej uprawiać na tym samym stanowisku częściej, niż co 3-4 lata.

Dynia jest dobrym przedplonem dla wielu warzyw - pozostawia pole wolne od chwastów. Warzywo to uprawia się zazwyczaj w pierwszym roku po oborniku (30-40 t/ha), a na glebach żyznych o dobrej strukturze – w drugim. Dynie pozytywnie reaguje na nawożenie kompostem w ilości 40-60 t/ha. Korzystne jest również stanowisko po mieszankach roślin na zielony nawóz.

Optymalna zawartość składników mineralnych w podłożu wynosi 80-100 (NO3+NH4) mg/dm3, 60-80 P mg/dm3, 175-200 K mg/dm3, 50-75 Mg mg/dm3. Nawozy powinno się dostarczać do gleby na podstawie aktualnych wyników analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki nawozów mineralnych mieszczą się w zakresie 120-200 N kg/ha, 20-300 P2O5 kg/ha, 150-360 K2O kg/ha.

Pełną dawkę nawozów fosforowych powinno się rozrzucać przed siewem nasion, bądź sadzeniem rozsady. Z kolei azot i potas - 2/3 całej dawki wprowadza się do gleby przedsiewnie, a 1/3 pogłównie (w momencie tworzenia się pierwszych owoców). W uprawie dyni można zastosować również nawożenie dolistne nawozami wieloskładnikowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM