Nasionnica trześniówka - ochrona czereśni i wiśni

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2016 16:01

Nasionnica trześniówka - ochrona czereśni i wiśni Muchy pierwszego pokolenia rozpoczynają loty podczas kwitnienia robinii akacjowej / fot. shutterstock.com

Nasionnica trześniówka zaliczana jest do groźnych szkodników czereśni, ale również stanowi poważne zagrożenie w sadach wiśniowych. Muchy pierwszego pokolenia rozpoczynają loty podczas kwitnienia robinii akacjowej. Przy monitorowaniu populacji szkodnika pomocne są również żółte pułapki lepowe.

Larwy nasionnicy trześniówki doprowadzają do utraty wartości handlowej czereśni i wiśni. Robaczywe owoce stają się miękkie oraz w miejscu żerowania - lekko wklęśnięte. Nasionnica trześniówka w sadach niechronionych przyczynia się do znacznych strat w plonie (kilkadziesiąt proc.).

W zależności od warunków pogodowych i regionu kraju wylot muchówek pierwszego pokolenia rozpoczyna się pod koniec maja. Termin ten pokrywa się z kwitnieniem robinii akacjowej. Loty nasionnicy trześniówki trwają przeważnie do końca czerwca.

Do ochrony sadów wiśniowych i czereśniowych dostępne są preparaty zawierające acetamipryd (Mospilan 20 SP i Stonkat 20 SP; dawka 0,125 kg), tiachlopryd (Calypso 480 SC; 0,1-0,15 l), spirotetramat (Movento 100 SC; 2,25 l) oraz deltametrynę (Patriot 100 EC; 0,125 l).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM