Na rynku jest coraz więcej podrabianych środków ochrony roślin

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 03 czerwca 2015 08:30

Na rynku jest coraz więcej podrabianych środków ochrony roślin Przykład podarabianego środka ochrony, fot. Sumi Agro

Sadownicy zachęceni tańszymi cenami środków ochrony roślin często kupują podrabiane pestycydy. Proceder ten rozkwita, zwłaszcza w czasie prowadzenia intensywnych zabiegów ochrony - podaje portal Farmer.pl.

O skali tego problemu i jego skutkach oraz działaniach związanych z obrotem nielegalnymi produktami poinformował mecenas Włodzimierz Olejnik, prawnik reprezentujący w tych kwestiach firmę Sumi Agro Poland.

- Oszacowanie skali tego procederu jest niestety trudne. Dostępne są jednak analizy ECPA, z których wynika, że rynek podróbek stanowi ok. 10 proc. całego rynku środków ochrony roślin w Europie. W Polsce skala tego zjawiska może być nawet większa, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż gros podróbek trafia do nas przez wschodnią granicę. Firma Sumi Agro Poland prowadzi aktywne działania w celu zwalczania obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin. Działania te koncentrują się przede wszystkim na współpracy z organami ścigania w zakresie spraw związanych z ujawnionymi przypadkami dokonywania obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz szkoleniach dla pracowników wyspecjalizowanych służb (Policji, Służby Celnej, Straży Granicznej oraz PIORiN) w zakresie rozpoznawania i sposobów wykrywania podrobionych środków – informuje Olejnik.

Zapytany czy współpraca z policją w tej kwestii jest łatwa, odpowiada, że z perspektywy kilkuletnich doświadczeń wygląda ona z roku na rok lepiej. Rośnie świadomość szkodliwości tego zjawiska.

Więcej czytaj na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM