Na plantacjach selera widoczne objawy septoriozy

Autor: www.sadyogrody.pl 02 sierpnia 2017 08:44

Na plantacjach selera widoczne objawy septoriozy fot. shutterstock.com

PIORiN uaktywnił komunikat informujący o zagrożeniu ze strony septoriozy selera. Objawy występowania choroby stwierdzono na roślinach uprawianych w województwie wielkopolskim. Tegoroczne wilgotne lato – sprzyja rozprzestrzenianiu choroby.

Korzystne dla rozwoju choroby były występujące w lipcu częste opady deszczu. Porażeniu roślin sprzyjała również umiarkowana temperatura. Na plantacjach należy przeprowadzić lustracje pod kątem objawów choroby. Pod koniec lipca na liściach porażonych roślin pojawiają się ciemnobrunatne przebarwienia (wewnątrz popielate). Plamy uwidaczniają się także na ogonkach liściowych selera.

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby należy przystąpić do zabiegów fungicydowych (2-3 opryskiwania w odstępach 7-10 dniowych, w zależności od presji choroby i warunków pogodowych). Poniżej przedstawiamy listę przykładowych preparatów przeciwko septoriozie selera:

- Amistar 250 SC, Ascom 250 SC, Astar 250 SC (azoksystrobina),
- Dobromir Top 250 SC, Mirador 250 SC, Starami 250 SC (azoksystrobina),
- Scorpion 325 SC (azoksystobina, difenokonazol),
- Gwarant 500 SC, Talonil 500 SC, Chron 500 SC, Guliver 500 SC (chlorotalonil),
- Difo 250 EC (difenokonazol),
- Topsin M 500 SC (tiofanat metylu).

W ograniczaniu choroby istotne znaczenie ma agrotechnika, czyli niszczenie resztek pożniwnych, oraz 2-letnia przerwa w uprawie selera na tym samym stanowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM