Na plantacjach pomidora gruntowego pojawiła się alternarioza

Autor: www.sadyogrody.pl 27 czerwca 2017 11:17

Na plantacjach pomidora gruntowego pojawiła się alternarioza Alternarioza występuje również na pędach. Fot. Flickr.com/Dwight Sipler

W województwie wielkopolskim i lubelskim na roślinach pomidora gruntowego stwierdzono pierwsze objawy alternariozy. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta w przypadku utrzymującej się wysokiej temperatury powietrza oraz dużej wilgotności.

Według sygnalizacji prowadzonej przez PIORiN na plantacjach pomidora gruntowego pojawiły się pierwsze objawy alternariozy. Patogen Alternaria solani początkowo poraża dolne liście pomidora, na powierzchni których widoczne są ciemnobrunatne plamy (z wyraźnie zaznaczoną obwódką). W późniejszym okresie objawy choroby widoczne są również na owocach pomidora, w postaci tzw. suchej zgnilizny, której towarzyszy czarny nalot zarodników konidialnych. Zakażone owoce nie nadają się do konsumpcji ani przetwórstwa z powodu wytwarzania mikotoksyn przez sprawcę choroby.

W celu ograniczenia źródła choroby należy przestrzegać zalecanej (3-4 letniej) przerwy w uprawie pomidora i ziemniaka na tym samym stanowisku. Po zakończonym cyklu uprawy pozostałości roślinne powinny zostać systematycznie niszczone lub usunięte z pola. Ponadto do wysiewu należy przeznaczać wyłącznie zaprawione nasiona.

Lista przykładowych preparatów zarejestrowanych do ochrony roślin pomidora gruntowego przed alternariozą:

- Dithane NeoTec 75 WG (mankozeb),
- Gwarant 500 SC (chlorotalonil),
- Carial Star 500 SC (mandipropamid, difenokonazol),
- Inter Optimum 72,5 WP (mankozeb, cymoksanil),
- Dobromir Top 250 SC (azoksystrobina),
- Amistar 250 SC (azoksystrobina),
- Revus 250 SC (mandipropamid),
- Curzate Cu 49,5 WP (miedź, cymoksanil),
- Signum 33 WG (boskalid, piraklostrobina),
- Cabrio Duo 112 EC (dimetomorf, piraklostrobina),
- Scorpion 325 SC (azoksystrobina, difenokonazol),
- Ridomil Gold MZ Pepite (metalaksyl, mankozeb),
- Serenade ASO (środek biologiczny zawierający Bacillus subtilis).

Pierwsze zabiegi chemiczne należy wykonać po zaobserwowaniu objawów alternariozy na roślinach pomidora. W przypadku kontynuowania ochrony wskazane jest naprzemienne stosowanie preparatów należących do różnych grup chemicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM