Na plantacjach grochu pojawił się strąkowiec. Sprawdź jak chronić uprawę

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 29 maja 2015 14:12

Na plantacjach grochu pojawił się strąkowiec. Sprawdź jak chronić uprawę Uszkodzone przez strąkowca grochowego nasiona/ fot. Anna Kobus

Strąkowiec grochowy jest jednym z najgroźniejszych szkodników grochu w okresie kwitnienia. Według sygnalizacji Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu pojawił się już na plantacjach tego gatunku w Winnej Górze - informuje www.farmer.pl.

Strąkowiec grochowy to niewielki chrząszcz długości 4-5 mm, tworzący jedno pokolenie w roku. Stadium szkodliwym są larwy, które żerują w nasionach. Na powierzchni uszkodzonych nasion widać małe, okrągłe "okienko". Jeśli w miejscu żerowania prześwieca przez skórkę ciemniejsza okrągła plamka, to znaczy jest tam chrząszcz lub poczwarka. Po wyjściu chrząszcza pozostaje w nasieniu otwór. Uszkodzone nasiona maja obniżona zdolność kiełkowania.

Zimują chrząszcze, głównie wewnątrz zaatakowanych nasion. Część szkodników zimuje także w różnych kryjówkach. Wylatują one na plantacje grochu w okolicach jego kwitnienia, wówczas notuje się największe nasilenie występowania szkodnika.

Najczęściej strąkowca zwalcza się w od fazy kwitnienia do okresu dojrzewania nasion w strąkach. Progiem ekonomicznej szkodliwości są obserwowane 2 chrząszcze na 1 m2 w czasie formowania strąków. W celu pełnej ochrony zazwyczaj wymagane jest kilkakrotne opryskiwanie roślin insektycydem.

Więcej czytaj serwisie www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI