Na plantacjach grochu pojawił się strąkowiec. Sprawdź jak chronić uprawę

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 29 maja 2015 14:12

Na plantacjach grochu pojawił się strąkowiec. Sprawdź jak chronić uprawę Uszkodzone przez strąkowca grochowego nasiona/ fot. Anna Kobus

Strąkowiec grochowy jest jednym z najgroźniejszych szkodników grochu w okresie kwitnienia. Według sygnalizacji Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu pojawił się już na plantacjach tego gatunku w Winnej Górze - informuje www.farmer.pl.

Strąkowiec grochowy to niewielki chrząszcz długości 4-5 mm, tworzący jedno pokolenie w roku. Stadium szkodliwym są larwy, które żerują w nasionach. Na powierzchni uszkodzonych nasion widać małe, okrągłe "okienko". Jeśli w miejscu żerowania prześwieca przez skórkę ciemniejsza okrągła plamka, to znaczy jest tam chrząszcz lub poczwarka. Po wyjściu chrząszcza pozostaje w nasieniu otwór. Uszkodzone nasiona maja obniżona zdolność kiełkowania.

Zimują chrząszcze, głównie wewnątrz zaatakowanych nasion. Część szkodników zimuje także w różnych kryjówkach. Wylatują one na plantacje grochu w okolicach jego kwitnienia, wówczas notuje się największe nasilenie występowania szkodnika.

Najczęściej strąkowca zwalcza się w od fazy kwitnienia do okresu dojrzewania nasion w strąkach. Progiem ekonomicznej szkodliwości są obserwowane 2 chrząszcze na 1 m2 w czasie formowania strąków. W celu pełnej ochrony zazwyczaj wymagane jest kilkakrotne opryskiwanie roślin insektycydem.

Więcej czytaj serwisie www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM