Muna nadzieją polskich sadowników i konsumentów

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 05 sierpnia 2017 10:45

Muna nadzieją polskich sadowników i konsumentów fot. Jabłka odmiany 'Muna'/ Grupa Hodowlana AJ!APPLE

Duże zainteresowanie sadowników wzbudza nowa odmiana jabłoni – 'Muna', będąca efektem prac hodowlanych polskiej grupy AJ!APPLE. Pierwsze dwuletnie drzewka tej odmiany trafiły do polskich sadów już w ubiegłym roku. W ocenie hodowców odmiana 'Muna' spełnia oczekiwania sadowników i konsumentów.

Głównym celem grupy AJ!APPLE jest hodowla i selekcja nowych odmian jabłoni (w warunkach klimatycznych naszego regionu) spełniających wymagania sadowników – zarówno pod względem produkcji, jak i późniejszej możliwości dystrybucji owoców za granicę. Hodowcy oceniają wielkość plonowania, walory smakowe, termin zbioru, podatność na choroby oraz cechy jakościowe owoców, w tym ich właściwości przechowalnicze. Nowe odmiany jabłoni zostały sprawdzone pod kątem przystosowania do warunków uprawy w naszym kraju.

Z nowości odmianowych grupy AJ!APPLE duże zainteresowanie wzbudza odmiana 'Muna' – uzyskana w wyniku zapylenia 'Mutsu' pyłkiem odmiany 'Najdared'.

fot. Owoce odmiany 'Muna'/ Grupa Hodowlana AJ!APPLE

Jan Krzewiński, prezes INSAD-Prusy i hodowca z grupy AJ!APPLE, w rozmowie z redakcją www.sadyogrody.pl zaznacza, że odmianę cechuje ładny wygląd owoców, które są całkowicie ciemno-czerwone oraz ich dobry smak, przez niezależnych konsumentów oceniony zdecydowanie wyżej od odmiany 'Red Jonaprince'. Jabłka odmiany 'Muna' można z dobrym wynikiem eksportować na odległe rynki – bardzo dobrze się przechowują (w KA i ULO do maja) i dobrze znoszą transport, po cechach przekazanych przez odmianę 'Najdared'.

Prezes INSAD-Prusy dodaje, że odmiana 'Muna' owocuje corocznie i niezawodnie.

fot. Odmiana 'Muna'/ Grupa Hodowlana AJ!APPLE

Wyłączne prawo do rozmnażania odmiany 'Muna' posiada Grupa Hodowlana AJ!APPLE, której założycielami jest gospodarstwo szkółkarskie Andrzeja i Szymona Nowakowskich ze Żdżar oraz INSAD-Prusy.

Jan Krzewiński zaznacza, że ilość materiału wyjściowego nowej odmiany jest jeszcze ograniczona – ze względu na małą ilość oczek, ale w bieżącym roku produkcja drzewek tej odmiany powiększyła się o dodatkowe 3 szkółki, tak więc na przyszły sezon 2018/2019 będzie dostępna już w 5 polskich szkółkach. Dwuletnie drzewka sprzedawane są w ilościach powyżej tysiąca sztuk i na sezon 2017/2018 są już zamówione.

'Muna' obecnie jest chroniona w Polsce i po zakończeniu badań będzie w całej UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM