Mszyce - zmora plantatorów papryki

Autor: Wioleta Sobczak; www.sadyogrody.pl 05 października 2015 09:17

Mszyce - zmora plantatorów papryki Ochrona przed mszycami; fot. shutterstock.com

Plantatorzy papryki uprawianej pod osłonami jak również w gruncie muszą zmagać się z występowaniem licznych szkodników niszczących ich produkcję. Jednym z nich są mszyce (Aphidoidea). Istnieje wiele gatunków tego szkodnika, jednak w tego typu uprawie do najpopularniejszych, a zatem również najpowszechniej występujących, należy zaliczyć mszycę brzoskwiniową (Myzus persicae), mszycę ogórkową (Aphis gossypii), oraz mszycę ziemniaczaną smugową (Macrosiphum euphorbiae).

Szkodniki żerują na łodygach, liściach, kwiatach i owocach papryki, zmniejszając wigor rośliny i owoców. Charakterystycznym objawem występowania mszyc jest żółknięcie liści, na których żerują szkodniki. W kolejnych etapach wstrzymanie wzrostu rośliny co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia oraz pogorszenia jakości plonu.

W ochronie plantacji przed pojawieniem się szkodnika bardzo istotna jest profilaktyka. Przed sadzeniem rozsady na stałe miejsce należy ją skontrolować, czy nie jest opanowana przez mszyce. Ponadto należy rozwiesić żółte tablice lepowe, które mają na celu sygnalizowanie nalotu szkodnika na rośliny. W ochronie papryki przed mszyca istotna jest ochrona również biologiczna.

Należy pamiętać, że niektóre gatunki mszyc (np. brzoskwiniowa, m. ogórkowa) mogą zimować w szklarniach lub tunelach pozostawionych pod nakryciem, stąd też systematyczne obserwacje roślin należy rozpocząć już w marcu i prowadzić przez cały okres wegetacji. Ze względu na zdolność rozmnażania mszyce, zbyt późno zauważone, są w stanie w bardzo krótkim czasie zagrozić uprawie papryki. Stąd też bardzo istotne jest, aby lustracje upraw prowadzić co najmniej raz w tygodniu.

Biologicznych metodach zwalczania mszyc wykorzystywane są między innymi: Aphidius matricariae (pasożytnicza błonkówka), Aphidius ervi (pasożytnicza błonkówka), Adalia bipunctata (biedronka dwukropka – drapieżny chrząszcz), Chrysoperla carnea (złotook pospolity – sieciarka, drapieżna larwa).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM