Mszyce w sadzie – konieczne lustracje

Autor: www.sadyogrody.pl 24 maja 2017 15:28

Mszyce w sadzie – konieczne lustracje fot. redakcja SadyOgrody.pl

Niskie temperatury, z jakimi do niedawna mieliśmy do czynienia z początkiem wiosny, przyczyniły się do opóźnienia aktywności mszyc. Wraz z poprawą warunków pogodowych i wzrostem temperatur mszyce stały się uciążliwym problemem.

Rozwojowi mszyc sprzyja ciepła wiosna. Przy korzystnych warunkach pogodowych dochodzi do masowego rozmnażania się szkodnika. W sezonie może wystąpić 10-16 pokoleń mszycy jabłoniowej. Zabiegi zwalczające należy przeprowadzić po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości. Po kwitnieniu progiem zagrożenia jest zaobserwowanie 15 pędów z koloniami mszyc w próbie 150 pędów.

Dużym zagrożeniem jest występująca bawełnica korówka. Dlatego też w wielu sadach konieczne jest przeprowadzanie systematycznych lustracji. Bawełnica tworzy liczne kolonie na konarach i gałęziach (w tym miejscach po cięciu), ale również zasiedla jednoroczne pędy. Na skutek żerowania mszycy dochodzi do spękań, co ułatwia infekcje patogenom powodującym choroby kory i drewna. Po kwitnieniu należy przeglądać pnie, konary i odrosty na 50 losowo wybranych drzewach. Progiem ekonomicznego zagrożenia jest stwierdzenie 2 drzew na 50 drzew z koloniami bawełnicy.

Zasiedlone przez mszycę czereśniową liście i wierzchołki pędów są silnie poskręcane, co w następstwie zahamowaniem dalszego wzrostu pędów. Dodatkowo na liściach zasiedlonych przez mszyce rozwijają się grzyby sadzakowe, których obecność prowadzi do osłabienia procesu fotosyntezy. Należy pamiętać również o lustracjach w sadach śliwowych, gdyż mszyce są wektorami groźnej choroby wirusowej śliw - szarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM