Mszyce, co roku, są poważnym zagrożeniem w sadach

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 23 czerwca 2015 08:23

Mszyce, co roku, są poważnym zagrożeniem w sadach fot. Arysta LifeScience

Zwalczanie mszyc w sadach jest powracającym wyzwaniem, z którym zmagają się co roku producenci owoców. Doświadczeni sadownicy wiedzą, jak dużym zagrożeniem dla drzew owocowych są mszyce.

Na jabłoni występuje kilka gatunków tych owadów – najgroźniejsze, a zarazem najbardziej powszechne, to mszyca jabłoniowa i mszyca jabłoniowo-babkowa (syn. porazik jabłoniowy).

Mszyca jabłoniowa zagraża przede wszystkim szkółkom oraz młodym sadom jabłoniowym, a także jednorocznym pędom, owocom. Zaatakowane rośliny są osłabione, podatne na przemarzanie, mają mało pąków kwiatowych i słabo plonują. Jednak mszycę jabłoniową łatwiej zwalczyć niż mszycę jabłoniowo-babkową.

Mszyca jabłoniowo-babkowa, jak wszystkie – wydaje w roku wiele pokoleń, których osobniki zasiedlają młode i starsze drzewa. W efekcie żerowania tych pluskwiaków dochodzi do znacznej deformacji liści oraz zawiązków owoców – co bywa przyczyną utraty nawet całego plonu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo drzewom i rosnącym owocom można zastosować insektycyd Apacz 50 WG. Substancją czynną tego zoocydu jest chlotianidyna, mająca mniejsze cząsteczki w porównaniu do innych substancji aktywnych z tej grupy środków. Zapewnia to szybsze przemieszczanie się preparatu w roślinie (systemicznie oraz translaminarnie).

Preparat ten jest aktywny powierzchniowo, wgłębnie, jak również układowo. Natomiast wobec szkodnika działa kontaktowo, żołądkowo, a także oddechowo, dzięki czemu zwalcza zarówno owady ssące, jak i gryzące. W wyniku kontaktu szkodnika z substancją czynną dochodzi do jego „unieszkodliwienia” – jeśli środek nie spowoduje śmierci od razu, to ją odroczy, gdyż owad przestaje bowiem żerować, na zabezpieczonych roślinach nie czyni już szkód, z czasem zamiera.

Skuteczność tego insektycydu potwierdziły przeprowadzone doświadczenia. W przypadku mszycy jabłoniowej – po zastosowaniu 0,1 kg/ha – skuteczność zabiegu wynosiła od 92,4 proc. (po 3 dniach) do 99,5 proc. (po 14 dniach). Jeśli chodzi o mszycę jabłoniowo-babkową, zabieg w dawce 0,15 kg/ha był skuteczny w zakresie od 84,5 proc. (po 3 dniach) do 97,5 proc. (po 14 dniach). Działanie ochronne preparatu utrzymuje się przez 3–4 tygodnie.

Apacz 50 WG dostępny jest w postaci granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Cechuje się wysoką, długotrwałą aktywnością w różnych warunkach pogodowych i przy szerokim zakresie temperatury. Środek wykazuje małą toksyczność dla ssaków, jak również niską fitotoksyczność.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI