Można zwalczyć chwasty przy użyciu jedynie wody?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 21 listopada 2016 09:06

Można zwalczyć chwasty przy użyciu jedynie wody? GrassKiller - woda pod ciśnieniem lekarstwem na chwasty / fot. mat prasowe

Czy można pozbyć się chwastów bez użycia środków chemicznych lub biologicznych? Tak, jedno z ciekawszych rozwiązań jest rozwijane przez włoską firmę Caffini – GrassKiller do walki z chwastami potrzebuje jedynie wody - czytamy w Farmerze.

Już od roku 2014 firma Caffini, znana między innymi z produkcji opryskiwaczy, prowadzi badania nad bezpiecznym i ekologicznym usuwaniem chwastów z sadów, plantacji oraz winnic bez konieczności stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Choć przywykliśmy do tego, że rozwiązania ekologiczne zwykle nie są zbyt tanie i skuteczne, w przypadku GrassKillera jest inaczej, bowiem poza kosztem maszyny trzeba doliczyć jedynie koszt wody oraz paliwa, które i tak zużylibyśmy wykonując klasyczny oprysk.

Sercem włoskiej maszyny jest pompa wysokiego ciśnienia - woda jest podawana pod ciśnieniem 1000 barów. Tak wysokie ciśnienie i niewielka odległość od gleby, głowica porusza się tuż nad jej powierzchnią, możliwa niszczenie systemów korzeniowych chwastów bez użycia dodatkowej chemii.

Testy prototypów (w sezonie 2015 i 2016) w firmie Allegrini Estates w miejscowości Valpolicella wykazały, że już dwa przejazdy wystarczają aby pozbyć się niechcianych roślin bez uszkadzania kory drzewek. Gleba po przejeździe GrassKillerem ma podobną strukturę do tej poddanej zabiegowi spulchniania, jest rozdrobiona i oczywiście zwilżona.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM