Możliwości ochrony owoców czereśni przed Drosophila suzukii

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 17 lipca 2017 14:20

Możliwości ochrony owoców czereśni przed Drosophila suzukii fot. redakcja SadyOgrody.pl

- Plony owoców nie tylko upraw roślin jagodowych, ale również z drzew pestkowych mogą być ograniczane przez muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii). W bieżącym roku pierwsze muchówki zostały odłowione w Polsce centralnej w maju, zaś kolejne pod koniec czerwca – informowała prof. dr hab. Barbara Łabanowska z Instytutu Ogrodnictwa, podczas tegorocznych Letnich Pokazów Czereśniowych, zorganizowanych w obiekcie Grupy Producentów Owoców Sadex Sp. z o.o., k. Białej Rawskiej.

Prof. Barbara Łabanowska zaznaczyła, że Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla plantacji roślin jagodowych i sadów drzew pestkowych w Polsce, z tego też względu konieczne jest prowadzenie stałego monitoringu odłowów owadów na pułapkach z atraktantem. W 2016 roku muchówki odławiano od czerwca aż do połowy grudnia (monitoring prowadzono w 60 lokalizacjach na terenie kraju). Producenci sygnalizowali uszkodzenia owoców czereśni przez D. suzukii, lecz informacja ta nie została potwierdzona przez IO (nie przesłano prób owoców do badań).

Płodność samic D. suzukii jest bardzo wysoka – jedna muchówka może złożyć nawet ponad 500 jaj, których rozwój trwa od 1 do 6 dni. Z kolei rozwój larwy od 3 do 13 dni, w zależności od temperatury. Samice składają jaja w odmiennym terminie, dlatego też w jednym owocu może znajdować się kilka larw różnej wielkości (w odróżnieniu do nasionnicy która zwykle składa 1 jajo do owocu). Optymalna temperatura dla rozwoju Drosophila suzukii wynosi około 21 st. C. W Polsce prawdopodobnie może wystąpić od 3 do 7 pokoleń szkodnika.

Wyległe larwy żerują w miąższu doprowadzając w krótkim czasie do rozpadu (degradacji) owocu. Prof. Łabanowska dodała, że D. suzukii dwa lata temu wyrządziła znaczne straty w sadach czereśniowych w Niemczech. Jedną z metod ochrony plonu czereśni jest sortowanie owoców przy zastosowaniu urządzeń elektronicznych (wyposażonych w specjalne kamery), które umożliwiają odrzucenie uszkodzonych czereśni z larwami D. suzukii. Po zbiorze owoce powinny być szybko schłodzone i przetrzymywane w niskiej temperaturze, co również ogranicza rozwój szkodnika.

Efektywną metodą ochrony plantacji przed Drosophila suzukii jest szczelne jej przykrycie gęstą siatką (średnica oczek nie większa niż 0,8 mm). Dotychczas osłony stosowano w ochronie plonu owoców czereśni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, np. deszczem czy ptakami. Szczelne okrywanie sadów czereśniowych siatką przed D. suzukii wdrażane jest na zachodzie i południu Europy.

Do ochrony chemicznej upraw przed D. suzukii zarejestrowane są preparaty – SpinTor 240 SC (brak rejestracji dla czereśni), Calypso 480 SC, Decis Mega 50 EW oraz Patriot 100 EC. Muszka składa jaja do owoców dojrzewających, a zabiegi wykonywane na krótko przed zbiorem są niebezpieczne, z uwagi na pozostałości. Prelegentka dodała, że opryskiwanie owoców czereśni preparatami Vaporgard, Patka+Larvasoil ograniczało składanie jaj przez D. suzukii.

Jedną z metod wspomagających ochronę przed Drosophila suzukii może być wykorzystanie fauny pożytecznej. Efektywność parazytoidów poczwarek, m.in. Trichopria drosophilae, Pachycrepoideus vindemiae w warunkach laboratoryjnych oceniono na 79 proc. W przypadku parazytoidów larw – Leptopilinia heterotoma, Leptopilinia boulardi, Asobara tabida, Asobara japonica, Ganaspis xanthopoda, Leptopilinia japonika skuteczność w redukcji D. suzukii osiągnęła 90 proc. Prof. Barbara Łabanowska zaznaczyła efektywność fauny pożytecznej w terenie była zdecydowanie niższa (jedynie 2-3 proc.). W warunkach laboratoryjnych w Niemczech oceniana jest także skuteczność nicieni, tj. Steinernema carpocapsae, S. feltiae, S. kraussei i Heterorhabditis bacteriophora. W przypadku wykorzystania grzybów patogenicznych Metarhizium, Beauveria, Lecanicillium, Isaria i Paecilomyces śmiertelność muchówek D. suzukii w laboratorium sięgnęła 60 proc. (lecz składają jaja zanim zginą).

Prof. Łabanowska zaznaczyła, że Drosophila suzukii zwiększa swój zasięg występowania w Polsce i stanowi duże zagrożenie dla owoców czereśni, ale także dla owoców miękkich. Dotychczas najwięcej muchówek odławiano w zachodniej części kraju (województwo lubuskie), lecz nie są znane dokładne informacje ze wszystkich regionów Polski. Eksperci Instytutu Ogrodnictwa zachęcają producentów owoców miękkich i sadowników do systematycznego monitorowania obecności D. suzukii w sadach i na plantacjach roślin jagodowych za pomocą pułapek z atraktantem. Największą liczbę much odławiano przy wykorzystaniu pułapek - Drosinal, Decis trap, SuzukiiTrap. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM