Monitoruj obecność letniego pokolenia śmietki kapuścianej

Autor: www.sadyogrody.pl 25 lipca 2017 08:00

Monitoruj obecność letniego pokolenia śmietki kapuścianej fot. shutterstock.com

Na plantacjach kapusty głowiastej odmian średniopóźnych i późnych pułapki  odławiające samice śmietki kapuścianej powinny być ustawione od lipca do pierwszej dekady września. Tegoroczny sezon z uwagi na częste opady deszczu nie sprzyja dużej aktywności szkodników, jednak warto prowadzić stały monitoring pod katem ich obecności na roślinach uprawnych.

Drugie pokolenie śmietki kapuścianej nie stanowi już tak dużego zagrożenia dla upraw kapusty, jak wiosenne –  jednak warto monitorować obecność szkodników w warzywach kapustnych. Nalot much drugiego pokolenia na plantacje trwa od lipca. Trzecie pokolenie pojawia się w sierpniu (lawy uszkadzają główki kapusty do zbiorów). Liczbę odłowionych muchówek letniego pokolenia należy systematycznie monitorować.

Zabiegi insektycydowe powinny być wykonane w oparciu o monitoring. Sygnałem do kontynuowania ochrony jest stwierdzenie przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, czyli odłowienia minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie przez 2 kolejne dni. W przypadku braku pułapek – progiem zagrożenia jest zaobserwowanie powyżej 10 jaj na 10 kolejnych roślinach. 

W lipcu plantacje średniopóźnych i późnych odmian kapusty głowiastej mogą być atakowane przez letnie pokolenia innych szkodników, m.in. piętnówki kapustnicy, tantnisia krzyżowiaczka, bielinka kapustnika i bielinka rzepnika. W przypadku stwierdzenia zagrożenia wskazana jest kontynuacja ochrony.

Przeczytaj: Gąsienice bielinka rzepnika zagrożeniem dla upraw kapusty głowiastej

Czytaj także: Zwalczanie piętnówki kapustnicy w uprawach kalafiora i brokuła

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM