Monitoruj obecność kwieciaka malinowca i mszyc w uprawie malin

Autor: www.sadyogrody.pl 25 maja 2017 14:16

Monitoruj obecność kwieciaka malinowca i mszyc w uprawie malin fot. shutterstock.com

Na plantacjach malin w województwie podkapackim pojawiły się chrząszcze kwieciaka malinowca - sygnalizuje PIORiN w komunikacie. Wraz z ociepleniem należy pamiętać o regularnym lustracjach roślin pod kątem obecności mszyc, gdyż powinny być one zwalczane po zaobserwowaniu na liściach i pędach.

Chrząszcze kwieciaka malinowca po pojawieniu się na plantacji wygryzają w liściach niewielkie otwory. Jednak za powstawanie znacznie większych strat odpowiedzialne są samice, które podcinają szypułki pąków kwiatowych i w ten sposób doprowadzają do redukcji plonu. Zwalczanie kwieciaka należy rozpocząć po przeprowadzeniu obserwacji i stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, tj. spostrzeżenie 2 strząśniętych chrząszczy z 200 kwiatostanów na podstawioną płytkę.

Na plantacjach produkcyjnych należy także monitorować obecność mszyc, które żerują na najmłodszych liściach i wierzchołkach pędów. Powodują nie tylko deformację blaszek liściowych, ale co ważne - również odpowiedzialne są za przenoszenie wirusów. Wykonywane zabiegi przeciwko innym szkodnikom malin takim jak kwieciak czy kistnik malinowiec ograniczają także występowanie kolonii mszyc.

Czytaj także: Zwalczanie kwieciaka malinowca i pryszczarka namalinka łodygowego

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM