Monitoring szkodników - jakie pułapki warto stosować w warzywach?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 kwietnia 2016 12:05

Monitoring szkodników - jakie pułapki warto stosować w warzywach? fot. shutterstock.com

Urządzenia do monitoringu szkodników umożliwiają określenie ich pojawienia się na plantacjach warzyw, a co za tym idzie – terminu rozpoczęcia ochrony chemicznej. Na rynku dostępne są różne modele urządzeń, przy czym w niektórych do zwabiania szkodników wykorzystywane są feromony płciowe, a przy innych – reakcje poszczególnych owadów na barwę.

Za pomocą pułapki trójkątnej można monitorować obecność szkodników, takich jak piętnówka kapustnica, omacnica prosowianka, pachówka strąkóweczka, czy słonecznica orężówka. Dyspenser feromonowy (umieszczony w środku pułapki) symuluje zapach samicy, który wabi samce przyklejające się do wewnątrz urządzenia.

W przypadku pułapki kominowej dyspenser znajduje się w górnej jej części – feromon przyciąga samce, które giną w przeciągu dwóch dni, a niekiedy szybciej po umieszczeniu w dolnej części pojemnika środka owadobójczego. Ten typ pułapek wykorzystuje się m.in. do piętnówki kapustnicy, omacnicy prosowianki, czy stonki kukurydzianej.

W celu wykrycia stonki kukurydzianej również można stosować pułapki lepowe - feromonowe lub zapachowe. Przy zastosowaniu pierwszej z nich dyspenser feromonowy przyciąga samce, które przylepiają się do płachty lepowej. W przypadku pułapki zapachowej wabiki przyciągają zarówno samce, jak i samice stonki kukurydzianej.

Do wabienia samic śmietki kapuścianej służą pułapki zapachowe, które dostępne są na rynku w postaci plastikowego pojemnika. W górnej części umiejscowiona jest substancja wabiąca, zaś w dolnej - naczynie z wodą i dodatkiem detergentu, do którego wpadają odłowione muchy. Na plantacjach pułapki te należy stosować zazwyczaj od pierwszej dekady kwietnia.

W uprawach warzyw zarówno w polu, jak i pod osłonami wykorzystywane są również tablice lepowe, które przyciągają owady określoną barwą. Żółte tablice użytkowane są do wykrywania takich szkodników jak połyśnica marchwianka, mszyce, mączlik, ziemiórki, miniarki, zaś niebieskie - do monitoringu wciornastków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM