Mocznik może być fitotoksyczny dla roślin?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 02 czerwca 2015 15:23

Mocznik może być fitotoksyczny dla roślin? fot. Anna Kobus

O tym, że w pewnych warunkach mocznik staje się fitotoksyczny dla roślin mogli się przekonać w tym roku rolnicy z rejonów nękanych posuchą. Nawóz ten stosowany przedsiewnie w dużych dawkach, na suchą glebę znacznie pogorszył wschody roślin - informuje www.farmer.pl.

Mocznik jest jednym z bardziej skoncentrowanych nawozów, gdyż zawiera 46proc. azotu. Azot w tym nawozie występuje w specyficznej formie azotu amidowego, która aby mogła być dostępna dla roślin musi ulec odpowiednim przemianom. Przede wszystkim nawóz ten nie musi najpierw rozpuścić się w wodzie glebowej. Do przemiany mocznika w formy dostępne niezbędna jest także ureaza (enzym katalizujący hydrolizę mocznika). Tempo tych procesów zależy od wilgotności gleby oraz aktywności ureazy, która jest uzależniona przede wszystkim od temperatury gleby.

Ten rok dla niektórych regionów kraju jest rokiem wyjątkowo suchym. Brak opadów, a tym samym wilgoci w glebie oddziałuje nie tylko na ograniczony rozwój roślin, negatywnie wpływa także na procesy przemian chemicznych. Z tego też powodu rośliny uprawne z tych rejonów często są uszkodzone np. herbicydami.

Także nawożenie w takich warunkach staje się mniej efektywne, a w skrajnych przypadkach może okazać się nawet fitotoksyczne w stosunku do młodych siewek roślin. Dotyczy to głównie takich upraw jak np. kukurydza, dynia, czy ogórek. Zastosowanie w przypadku skrajnie suchych warunków mocznika, na przesuszoną glebę, na krótko przed siewem nasion okazało się złym wyborem.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM