Mocznik i siarczan magnezu – dolistne dokarmianie ziemniaków

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 10 czerwca 2016 10:48

Mocznik i siarczan magnezu – dolistne dokarmianie ziemniaków Czerwiec to czas kiedy rozpoczyna się intensywna ochrona plantacji ziemniaczanych/ fot. shutterstock.com

Czerwiec to czas kiedy rozpoczyna się intensywna ochrona plantacji ziemniaczanych przed chorobami i szkodnikami. Częste wyjazdy opryskiwaczy w pole można wykorzystać do dokarmiania dolistnego roślin – czytamy na Farmer.pl.

Oprócz gotowych fabrycznych rozwiązań w postaci wieloskładnikowych dolistnych nawozów, często sięga się po proste rozwiązania, wykorzystując w tym celu roztwór mocznika oraz siedmiowodnego albo jednowodnego siarczanu magnezu.

Ziemniak w zależności od terminu sadzenia czy wczesności odmiany jest w różnej fazie rozwojowej. Większość plantacji powinno zbliżać się do fazy zwarcia międzyrzędzi. Niestety tempo rozwoju naci jest mocno ograniczone przez kwietniowo/majowy deficyt wody (nie dotyczy to bardziej obfitującego w opady południa kraju). Część gównie wczesnych plantacji jest tuż przed kwitnieniem lub w fazie początku kwitnienia. Na plantacjach są już szkodniki (głównie stonka ziemniaczana, i w zależności od warunków pogodowych pojawiać się będą także pierwsze objawy najgroźniejszych chorób ziemniaka (alternarioza, zaraza ziemniaczana).

Terminy zwalczania tych agrofagów pokrywają się także z terminami dokarmiania dolistnego. Można zatem oprysk fungicydowy czy też insektycydowy połączyć z aplikacją mocznikiem i/lub siarczanem magnezu.

W dolistnym dokarmianiu ziemniaka dopuszcza się stężenie wodnego roztworu mocznika do 6 proc. W czasie pochmurnej pogody i wysokiej wilgotności powietrza można zastosować roztwór o nieco wyższym stężeniu do 8 proc. (niektórzy podają do 10 proc.). W przeciągu wegetacji zalecane jest wykonanie od 2 do 4 takich aplikacji w odstępach 10 – 14 dni (tu znowu terminy zwłaszcza zwalczania chorób się pokrywają).

Czytaj więcej na www.farmer.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM